Česká filharmonie s Ondřejem Vrabcem v polovičních barvách

Zato v dynamice byl včerejší koncert více než dvojnásobný. Zvuk orchestru postrádal plasticitu a propracované detaily, na které jsme u tohoto hudebního tělesa zvyklí. Přetěžkým úkolem bylo pro Ondřeje Vrabce, který je v České filharmonii na postu asistenta šéfdirigenta a sólohornisty, zastoupit před svými kolegy Jiřího Bělohlávka, který z důvodu rekonvalescence po akutním onemocnění nemohl vystoupit.
Česká filharmonie - Ondřej Vrabec - Praha 16.11.2016 (foto © Petra Hajská)
Česká filharmonie – Ondřej Vrabec – Praha 16. 11. 2016 (foto © Petra Hajská)

V úvodním díle večera, Beethovenově předehře Egmont, mne zaujal měkký zvuk kontrabasů, který se báječně pojil s ostatními smyčcovými nástroji. Této barevnosti bylo dosaženo podle mého názoru jejich posazením za violoncelly a vyvážeností zvuku, na kterou jsem byl zvyklý po řadu let. Provedení známého díla, obsahující nálady, světla a stíny Goethova hraběte Egmonta, bylo však jediným momentem, který z celého koncertu zaujal.

Schumannův Klavírní koncert v provedení gruzínské klavíristky Khatiji Buniatishvili si zachoval přes svoji třívětou strukturu charakter fantasie. Její interpretace zřetelně ukázala rukopis jejího pedagoga Olega Maisenberga. Energie, kterou sólistka do exponovaných frází vkládá, je obdivuhodná, avšak díky přílišné pedalizaci nevyzní vše tak krystalicky, jak má. A pokud v lyrických částech ještě k tomu není podpořena dynamikou orchestru, nevyzní Schumannovo dílo ve vší své kráse. Přídavek (Brahms/Horowitz – Uherská rapsodie č. 3) ukázal fenomenální virtuozitu, která ale není vším a která byla opět zastřena sešlápnutým pedálem.

Dvořákovy melodie v jeho Symfonii č. 6 jsou krásné a přímo lákají ke kouzelnému a diferencovanému zvuku. I zde se dynamika pohybovala pouze ve vyšších polohách a křečovitost tváře i provedení převažovala. Tuto symfonii mám velmi rád a nahrávky s Rafaelem Kubelíkem nebo Jiřím Bělohlávkem nastavily vysokou laťku. Pro svoji krásu si ji jistě zvolila i Newyorská filharmonie pro koncerty se šéfdirigentem České filharmonie na začátku prosince. Včerejší provedení mne však velmi zklamalo. Přejme České filharmonii a Jiřímu Bělohlávkovi, aby v nacházejícím turné s téměř stejným repertoárem a sólistkou na největších koncertních pódiích v Německu (Köln, München, Hamburg, Düsseldorf, Hannover) byli v plné formě.

 

Hodnocení autora recenze: 70 %

Česká filharmonie & Khatija Buniatishvili
Dirigent: Ondřej Vrabec
Khatija Buniatishvili (klavír)
Česká filharmonie
16., 17. a 18. listopadu 2016 Dvořákova síň Rudolfina Praha
(psáno z koncertu 17. 11. 2016)

program:
Ludwig van Beethoven: Egmont, předehra, op. 84
Robert Schumann: Klavírní koncert a moll, op. 54
Antonín Dvořák: Symfonie č. 6 D dur, op. 60
přídavek:
Johannes Brahms/Vladimir Horowitz: Uherská rapsodie č. 3

www.ceska-filharmonie.cz

Hodnocení

Vaše hodnocení - Česká filharmonie -O. Vrabec & K. Buniatishvili (Praha 16./17./18.11.2016)

[Celkem: 40    Průměr: 4/5]

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Vážený pane,poměřovat záskokové provedení Dvořákovy 6.symfonie,jehož tvar je výsledkem jedné jediné hodiny čistého zkouškového času!!! (což při délce této skladby představuje prostor cca pro jedno celkové přehrání a 5 připomínek…) vycizelovanými gramofonovými kreacemi Kubelíkovými a Bělohlávkovými je stejně podpásovým přístupem,jako posuzovat vaše fakticky vyprázdněné a tendenční dojmologické texty standardem Hanslikových konstruktivních kritických pojednání…V situaci,před kterou jsem byl nečekaně a ve zcela mimořádně!! nevhodné době postaven, by si nejeden stihl nanejvýš tak pustit do kalhot. Namísto toho jsem výzvu přijal a odřídil 3 koncerty,které sice objektivně neměly (a nemohly mít!!) plasticitu dvořákovských kreací šéfdirigenta Bělohlávka, ale rozhodně si,zvláště v dané situaci,… Číst vice »