Česká filharmonie oslaví 125 let v Rudolfinu i v hlavních městech Evropy

Česká filharmonie pod vedením Semjona Byčkova pokračuje v nahrávání Mahlerových symfonií, provede ve světové premiéře díla Bryce Dessnera, Detleva Glanerta a Thomase Larchera a poprvé uspořádá koncert k výročí sametové revoluce. K orchestru se vrátí oba hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil stejně jako Petr Altrichter, Manfred Honeck, Sakari Oramo či David Robertson. John Eliot Gardiner koncertně nastuduje Příhody lišky Bystroušky. Debutově vystoupí španělský dirigent Juanjo Mena a sólisté Selina Ott, Karen Gomyo či Lawrence Power. Nová recitálová řada rozšíří dosavadní nabídku Českého spolku pro komorní hudbu. Do jubilejní 125. sezony Česká filharmonie vstoupí s novým vizuálním stylem.
Zahajovací koncert v Rudolfinu (Zdroj Česká Filharmonie)

„V současné době nemůžeme hrát, můžeme ale snít. Naše sny se pak stanou skutečností v nadcházející sezoně, v níž budeme slavit 125. výročí České filharmonie, její vznešenou tradici přelévající se do budoucnosti plné života. Nemůžeme se dočkat, až vás opět přivítáme v Rudolfinu a na všech dalších místech, kde vystupujeme a vystoupíme. Z České republiky přes hlavní města Evropy až po Čínu,“ říká šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. „Jakkoliv zničující současná krize je, představuje také pro nás všechny příležitost zamyslet se nad tím, jak žijeme a jak bychom mohli začít žít lépe. Pro nás muzikanty to znamená tvořit ještě lepší hudbu než kdy dřív,“ doplňuje.

Jubilejní 125. sezonu České filharmonie zahájí Semjon Byčkov 23. a 24. září skladbami Dmitrije Šostakoviče a Gustava Mahlera, jehož symfonie bude orchestr postupně nahrávat. Na abonentních koncertech zazní vedle Šostakovičovy a Mahlerovy hudby a děl Antonína Dvořáka, Richarda Strausse, Wolfganga Amadea Mozarta, Sergeje Rachmaninova a Johannese Brahmse ve světové premiéře také tři z nových objednávek pro Českou filharmonii – skladby Bryce Dessnera, Detleva Glanerta a Thomase Larchera. Semjon Byčkov povede orchestr i na zahraniční turné. Českou filharmonii čekají letní rezidence v San Sebastianu a Edinburghu, cesta do Číny a na Tchaj-wan i turné, které orchestr zavede do evropských metropolí Vídně, Paříže, Bruselu, Amsterdamu a Londýna. Mezinárodní přesah budou mít také každoroční listopadové koncerty k výročí sametové revoluce, jejichž řadu Semjon Byčkov otevře provedením Mystéria času Miloslava Kabeláče a Leningradskou symfonií Dmitrije Šostakoviče.

Hlavními hostujícími dirigenty České filharmonie zůstávají Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Jakub Hrůša nabídne program složený z děl Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Leoše Janáčka, Tomáš Netopil připraví koncertní nastudování opery Ariadna Bohuslava Martinů, Filharmonické tance Jana Nováka a silvestrovsko-novoroční program. Mimořádné vánoční koncerty s Haydnovým oratoriem Stvoření i závěrečný Open Air koncert bude řídit Petr Altrichter. Jedním z vrcholů sezony je návrat Johna Eliota Gardinera, který naváže na koncertní provedení Janáčkovy Její pastorkyně Jiřím Bělohlávkem v roce 2016 a s orchestrem uvede Příhody lišky Bystroušky. Z dalších oblíbených zahraničních dirigentů do Prahy zavítají Manfred Honeck, Sakari Oramo či David Robertson, který bude řídit premiéru skladby Bimetal od Miloše Orsona Štědroně. Se specificky španělským programem před Českou filharmonii poprvé předstoupí dirigent Juanjo Mena.

Jubilejní sezona má i hvězdné sólisty. Již na zahajovacích koncertech zahrají klavírista Daniil Trifonov a trumpetistka Selina Ott. Poprvé se pražskému publiku představí houslistka Karen Gomyo nebo violista Lawrence Power. Ve světové premiéře zazní klavírní koncert Thomase Larchera v podání Kirilla Gersteina. Ivo Kahánek zahraje Ravelův koncert pro klavír levou rukou. A nebudou chybět ani další známí sólisté – Gautier Capuçon a klavírní duo Katia a Marielle Labèque. Z České filharmonie se sólových partů ujmou koncertní mistři Jan Mráček a Jiří Vodička, harfistka Jana Boušková a trombonisté Robert KozánekLukáš Moťka. V monumentálním Německém requiem Johannese Brahmse vystoupí pod taktovkou Semjona Byčkova sopranistka Chen Reiss a basista Boris Prýgl. Své umění předvedou sopranistky Kateřina KněžíkováElena Tsallagova, mezzosopranistky Daniela SindramJarmila Balážová, basbarytonista Albert Pesendorfer či basista Jan Martiník. V roli sólisty i dirigenta se k orchestru vrátí Rudolf Buchbinder s Beethovenovými klavírními koncerty a Leonidas Kavakos s Mozartem a Brahmsem.

Edukační činnost České filharmonie se ve 125. sezoně rozšíří programem Musica ludus na účastníky starší 60 let, ale ani dětské publikum nezůstane zkrátka. Nachystány jsou pro ně nové programy za účasti filharmoniků. Odehrají se také nové koncerty cyklu Filharmonici na pokračování, tentokrát za účasti souborů La Tromba, Michal Hromek Consort, Josefa Špačka a dalších. U Kroků do nového světa a u koncertů s Marthou Issovou Kdo se bojí filharmonie? podle scénáře Alice Nellis přibude víkendová repríza (nejen) pro děti a rodiče, kteří jsou zváni do Dvořákovy síně také na prvomájový Svátek hudby mezi tóny s Ondřejem Tichým. Filharmonici pokračují i v dlouhodobých projektech Romano drom (podporujícím romské děti), Hudba do škol (pro pedagogy hudební výchovy) a Společný orchestr žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie.

Český spolek pro komorní hudbu se od nové sezony výrazněji propojí s Českou filharmonií, což vnějškově manifestuje i společný katalog, který chce milovníkům komorní hudby nabídnout tituly z filharmonických cyklů a naopak. Zavedené cykly pondělních a středečních koncertů ve Dvořákově síni, úterní Hudební podvečery v Sukově síni a sobotní Matiné v Lichtenštejnském paláci rozšíří exkluzivní recitálová řada, do níž přijali pozvání violoncellistka Alisa Weilerstein, klavíristé Rudolf Buchbinder a Ivan Klánský či světově proslulý pěvec Ian Bostrige. Kateřina Kněžíková se představí v zajímavě koncipovaném písňovém recitálu, Martina Janková za doprovodu orchestru Musica Florea přednese árie z duchovních oratorií Giovanniho Bononciniho a Georga Friedricha Händela. Ctitele sborové tvorby potěší program souboru Martinů Voices, pro milovníky dechových nástrojů je připraveno vystoupení dechového kvinteta lipského Gewandhausu nebo koncert Harmonie českých filharmoniků. Spolek nově zavádí pozici kurátora, kterým pro příští sezonu bude violoncellista Clemens Hagen, jenž sám v Rudolfinu s různými soubory třikrát vystoupí.

Do 125. sezony vstupuje Česká filharmonie s mírně redesignovaným logem i novým vizuálním stylem, které vytvořilo Studio Najbrt. Zatímco v předchozích pěti letech bylo jádrem grafické komunikace orchestru Rudolfinum, tedy jeho sídlo z konce 19. století, klíčem k vizuálnímu stylu jubilejní sezony i čtyř sezon následujících je budova pro 21. století, jejíž ideální podoba i místo se hledají.

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od 6. dubna 2020. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná 8. června 2020.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat