Česká filharmonie uchvátila sugestivním provedením Mahlerovy Páté symfonie

Kirill Gerstein (zdroj Česká filharmonie, foto Petra Hajská)
Kirill Gerstein (zdroj Česká filharmonie, foto Petra Hajská)

Dlouholetý přítel Richarda Strausse, Hans von Bülow, označil jeho Burlesku d moll za nehratelnou. Jedním z těch, kteří nás dokázali přesvědčit o opaku, byl i klavírní virtuóz Kirill Gerstein, jenž pohotově zaskočil za indisponovaného Bertranda Chamayou. Zajímavým rysem jeho interpretace byl jakýsi odstup, který si pianista po celou dobu zachovával. Tím nechci říct, že by jeho hra byla prosta emočního náboje, naopak. Dočkali jsme se částí bojovných, chlácholivě měkkých i široce zpěvných. Někdy se Gerstein s orchestrem hádal, jindy tišil jeho rozčilení. Ve všech případech však jako by říkal „to, co slyšíte, je jen divadlo“. Jeho interpretace tedy nebyla tak strhující, jako kdyby všechny pocity bral smrtelně vážně, zároveň to však dodalo jeho výkonu určitou odlehčenost, která hezky kontrastovala s pochmurnou Mahlerovou Symfonií č. 5, již jsme si vyslechli po přestávce.

Již tóny trubky, kterými začíná první věta tohoto monumentálního díla, naznačily, že skončil čas divadelních efektů a triků. Zatímco v první části koncertu si mohli posluchači dovolit nezúčastněně pozorovat divadelní představení na pódiu, v té druhé Mahlerova hudba vtáhla celou koncertní síň do sebe, a všichni v hledišti se tak stali součástí právě znějící symfonie. V první větě kráčeli spolu s pohřebním průvodem, byli unášeni bouří věty druhé, ve třetí tančili vídeňský valčík či pomalejší lendler, nechali se konejšit sladkými tóny slavného Adagietta a po burácivém závěru věty poslední propukli v dlouho nekončící potlesk.

Česká filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova odvedla skvělou práci. Zvláštní zmínku si zaslouží žesťová sekce orchestru, jejíž zvuk zvláště v první větě přispěl k sugestivní atmosféře.

Česká filharmonie – Semjon Byčkov
8. prosince 2021, 19:30 hodin
Rudolfinum, Dvořákova síň

Program:
Richard Strauss: Burleska pro klavír a orchestr d moll
Gustav Mahler: Symfonie č. 5 cis moll

Účinkující:  
Kirill Gerstein (klavír)
Česká filharmonie
Semjon Byčkov (dirigent)

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments