Česká filharmonie zahájila novou sezonu a křtila dvě CD

Několikaminutovým potleskem ve stoje skončil zahajovací koncert České filharmonie, která se svým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem v zaplněné Dvořákově síni Rudolfina vstoupila do 121. sezony. Na koncertu s Čajkovského Houslovým koncertem D dur a Mahlerovou Písní o zemi se představili americký houslista Joshua Bell, argentinská mezzosopranistka Bernarda Fink a tenorista Pavel Černoch. Největší ovace a kytice květin na konci koncertu sklidil Jiří Bělohlávek.

Ministr kultury Daniel Herman na společenské akci po koncertu řekl, že pokládá za velkou čest být ministrem kultury v době, kdy Česká filharmonie má hvězdné vedení. Je podle něj radostí spolupracovat s lidmi, kteří nejen doma, ale i v zahraničí šíří dobré jméno české kultury.

Zahájení nové sezony České filharmonie - ministr Daniel Herman (foto Petra Hajská)
Zahájení nové sezony České filharmonie – ministr Daniel Herman (foto Petra Hajská)

Dvě nové nahrávky, které vyjdou začátkem října u prestižního britského vydavatelství Decca Classics, podle Hermana dokazují, že si Česká filharmonie vydobyla i velký mediální svět. První z nich, souborná nahrávka Slovanských tanců, vznikla na koncertech v Rudolfinu. Podle generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka je její vydání potvrzením výsadního postavení, které filharmonici u vydavatelství získali.

Zahájení nové sezony České filharmonie - ředitel ČF David Mareček (foto Petra Hajská)
Zahájení nové sezony České filharmonie – ředitel ČF David Mareček (foto Petra Hajská)

Druhé CD obsahuje Čajkovského Šestou symfonii a předehru Romeo a Julie s dirigentem Semjonem Byčkovem. Tato nahrávka je úvodem k projektu souborného vydání Čajkovského symfonií a Byčkov také v této sezoně posílí dirigentský tým filharmoniků. „Pro Českou filharmonii je toto vykročení mimo tradiční český repertoár symbolickým vyjádřením uznání čtyřleté práce Jiřího Bělohlávka na interpretační kvalitě orchestru a přijetím České filharmonie mezi nejlepší světová tělesa současnosti,“ komentoval David Mareček.

Zahájení nové sezony České filharmonie - ministr Daniel Herman a šéfdirigent Jiří Bělohlávek (foto Petra Hajská)
Zahájení nové sezony České filharmonie – ministr Daniel Herman a šéfdirigent Jiří Bělohlávek (foto Petra Hajská)

Mohlo by vás zajímat