České opery na světové náměty (1)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Goldoniho nejslavnější hrou je Sluha dvou pánů z roku 1745. Ten se stal námětem opery Jana Hanuše, k níž napsal libreto Jaroslav Pokorný; premiéra proběhla v plzeňském Divadle J. K. Tyla v dubnu 1959 a dílo proniklo s úspěchem i do zahraničí. K jiné slavné italské předloze, k souboru sta novel Dekameron Giovanniho Boccaccia, se obrátil Jan F. Fischer (1921–2006). Opera o čtyřech příbězích s prologem a epilogem Dekameron na libreto skladatele a Jaroslava Dudka měla premiéru 27. února 1977 ve Státním divadle Brno, a to z popudu Miniopery. Komorní opera zpracovává čtyři příběhy: Bílý kůň aneb O lakotě, Záletnice aneb Jak klamat manžela, Archanděl Gabriel aneb O kupčení s vírou a Calandrino aneb Jak se hubí člověk.

Příběh kouzelnice Armidy z eposu Torquata Tassa Osvobozený Jeruzalém se stal námětem světových oper nejednou a ve své poslední opeře po něm sáhnul i Antonín Dvořák (1841–1904). Jeho Armida na libreto Jaroslava Vrchlického měla neslavnou, hanebně odbytou premiéru v Národním divadle 25. března 1904 – sám Dvořák ani nezůstal při představení do konce, jak byl zklamán inscenací i hudebním nastudováním… Hudebně vrcholné, mistrovské dílo na archaický námět i archaické libreto však nemělo na růžích ustláno ani nikdy později a k nejhranějším Dvořákovým operám se nezařadilo.

Operní režisér a skladatel Václav Kašlík (1917–1989), mimo jiné autor opery podle Čapkova románu Krakatit a scénáře jeho filmové verze od Otakara Vávry, která byla uvedena v roce 1961, sáhnul k filmové předloze i ve své další opeře Silnice. Námětem se stal proslulý film režiséra Federica Felliniho z roku 1954, klasické dílo italského neorealismu, oceněné Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. Kašlík si sám napsal libreto a opera měla premiéru ve Smetanově divadle v Praze 13. ledna 1982.

Oskar Nedbal (1874–1930) je vedle známých baletů a operet také autorem opery Sedlák Jakub na libreto Ladislava Nováka podle hry Sedlák svým pánem (1617) španělského klasika Lope de Vegy. Premiéra Nedbalovy opery se konala v Národním divadle Brno v říjnu 1922, trvalý úspěch ale neměla.

(Dokončení příště)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat