Český rodák a muzikolog Bruno Nettl zemřel ve věku 89 let

Ve středu 15. ledna 2020 zemřel Bruno Nettl, etnomuzikolog českého původu, působící v USA. Podstatný vědecký výzkum podnikl v oblasti hudby původních amerických kultur, území Přední Asie i jižní Indie. Řadu let působil na univerzitě v Illinois a v čele americké Etnomuzikologické společnosti (Society for Ethnomusicology).
Bruno Nettl (zdroj Society for Ethnomusicology)

Bruno Nettl se narodil 14. března 1930 v Praze. V roce 1939 opustila Nettlova rodina Československo, aby unikla hrozbám začínající války a usídlila se v USA. Bruno Nettl zde vystudoval na univerzitách v Indianě a Michiganu a od roku 1964 vědecky i pedagogicky působil na univerzitě v Illinois.

Nettl se ve svém oboru zabýval hudbou amerických indiánů, podniknul rozsáhlý terénní výzkum mezi kmeny Černonožců (anglicky Blackfoot, vlastním jazykem Niitsitapi), dále pak v Íránu či jižní Indii.

Náčelníci kmene Černonožců (zdroj Wikipedia Commons)

Jako prezident americké Etnomuzikologické společnosti byl též šéfredaktorem časopisu Ethnomusicology. Byl členem Americké akademie věd (American Academy of Arts and Sciences) a držitelem čestných doktorátů na univerzitách v Illinois, Chicagu, na Carleton College v Minnesotě či Kenyon College v Ohiu. Za svoji práci získal několik ocenění.

Nettlovu vědeckou pozůstalost z let 1966 až 1988 uchovává The Sousa Archives and Center for American Music při univerzitě v Illinois.

Bruno Nettl se 65 let těšil šťastnému svazku s manželkou Wandou a byl inspirací pro tisíce studentů, které učil. Svým výzkumem a poznatky výrazně ovlivnil světovou etnomuzikologii.

Mohlo by vás zajímat