Čeští tanečníci míří na festival Fringe do Skotska

  1. 1
  2. 2
Týden s tancem (29) - od 19. do 25. července 2017. V dnešním vydání najdete: Český tanec se chystá dobýt Edinburgh. Vídeň zve na měsíc tance. Střípky z prázdninové ankety a co připravují Bratislava, Košice, Vídeň a Berlín na novou sezonu?

České taneční soubory se chystají na festival Fringe do Skotska
Edinburgh Festival Fringe, který letos proběhne od 4. do 28. srpna, je největší přehlídkou scénických umění na světě a nejednou už na něm zabodovaly české soubory představující oblast současného tance a pohybového divadla. Každoročně jsou zde uvedeny tisíce představení z celého světa, které zhlédnou statisíce diváků. Na Fringe jezdí jak profesionální publikum a novináři, tak diváci ze všech koutů světa. Festival probíhá celý měsíc ve všech částech města, hraje se nejen v divadlech, ale také pod širým nebem v ulicích.

České centrum Londýn zde letos ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a dalšími českými i britskými partnery za podpory ministerstva kultury České republiky již pošesté organizuje Czech Showcase 2017, přehlídku současného českého tance a pohybového divadla, kde se představí soubory Cirk La Putyka, Spitfire Company, DOT504, 420PEOPLE a Lenka Vagnerová & Company.

Od 4. do 12. srpna bude na festivalu vystupovat Cirk La Putyka se svou poslední premiérou Batacchio (konala se v květnu, recenzi jsme přinesli zde). Jako ostatní inscenace souboru je směsí nového cirkusu, pohybového divadla a tance, v tomto případě je divadlo a jeho počátky v rukou kočovných komediantů také hlavním tématem.

Téměř ve stejnou dobu se představí soubor choreografky Lenky Vagnerové s inscenací Gossip (premiéra 2015). Silné tanečně divadelní představení vypráví o mezilidských vztazích a jejich pokřivení pomluvami. Soubor Lenky Vagnerové se úspěšně účastnil festivalu Fringe v roce 2014 a nepřišel s prázdnou – za mysteriózní choreografii La Loba, i jinak ověnčenou cenami nejen v České republice, získal Herald Angel Award a nominaci na Total Theatre Award.

Poprvé na festival dorazí soubor 420PEOPLE. Od 10. do 19. srpna bude uvádět choreografii Václava Kuneše Wind-up, lehce zjednodušenou oproti originálu v užití vizuálních prostředků, projekcí. Inscenace měla premiéru v roce 2012 v Divadle Archa a je oblíbeným zájezdovým číslem, které má soubor zažitý. Představení o věčném souboji s nepostihnutelným časem nechává jednoduše proudit a vybuchovat energii tance a pohybu.

Soubor DOT504 byl kdysi na festivalu Fringe úspěšný ještě ve svém dřívějším složení: v roce 2008, když se poprvé konala „česká sezona“, zabodovali inscenací Holdin’ Fast, která byla nominovaná na Total Theatre Award, o rok později získali ocenění Herald Angel Award za 100 Wounded Tears. V obou případech šlo o dílo choreografického tandemu Jozef Fruček – Linda Kapetanea. Letos vystoupí od 13. do 19. srpna s choreografií You Are Not the One Who Shall Live Long, opět od stejné autorské dvojice (2016), recenzi jsme publikovali zde.

Průběžně mezi 14. a 27. srpnem vystoupí se svými dvěma inscenacemi soubor Spitfire Company. Za prvé to bude oblíbená choreografie inspirovaná životem boxera Muhammada Aliho a jeho bojem se zákeřnou chorobou One Step before the Fall (2012), se kterou už soubor vystoupil na Fringe v roce 2013. Tehdy již získali Herald Angel Award i nominaci na Total Theatre Award. Jako novinku představí na festivalu svou loňskou premiéru, sólové vystoupení performerky Cécile da Costa Vypravěč, recenzi jsme přinesli zde.

Z uplynulých úspěchů českých tanečníků můžeme ještě připomenout, že v roce 2013 získala cenu Total Theatre Award Miřenka Čechová s inscenací S/He Is Nancy Joe pod hlavičkou souboru Tantehorse. V roce 2015 získal soubor VerTeDance Herald Angel Award za inscenaci Korekce, v užší nominaci na Total Theatre Award byla i Spitfire Company s Antiwords. Českému tanci se na festivalu Fringe, a nejen tom edinburském, daří trvale dobře.

Edinburgh Festival Fringe (zdroj commons.wikimedia.org/foto Greatal386 )

 

Prázdninová anketa – 3. část
Dáváme slovo ještě posledním respondentům naší malé baletní ankety. Divadelní prázdniny jsou již v plném proudu, ale tak jako v mnoha jiných případech, je i tento termín dosti nadnesený a slovo prázdniny spíše symbolické. Opět zazněly naše dvě otázky:

1) Co bylo vaším největším zážitkem v uplynulé sezoně?
2) Jak budete trávit divadelní prázdniny?

Zuzana Novoborská, sólistka baletu Severočeského divadla Ústí nad Labem
1) Mým největším zážitkem uplynulé sezony byla role Zobeidy v Šeherezádě. Je to krásná role, plná temperamentu a vášně, již navíc mohu sdílet s mým přítelem, který ztvárňuje Zlatého otroka. Mám ráda výrazové role, kde můžu hrát. A hudba Rimského-Korsakova je sama o sobě velkým zážitkem. Další hezkou zkušeností pro mě byla role Sněhové královny – chladná a zlá, tam se dá krásně vyřádit. (smích)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat