Čeští umělci na významných zahraničních pódiích

  1. 1
  2. 2

Mezi nejdůležitější patří čtyři koncerty představující výběr jeho hlavních děl interpretovaných předními polskými a zahraničními orchestry a sólisty. Dne 18. července vystoupí Montrealský symfonický orchestr s Kentem Naganem a provede Pendereckého skladbu Lukášovy pašije. Zvláštní akce jsou také naplánovány na Krakovské hudební akademii, která letos oslavuje stotřicáté výročí a doufá, že Penderecki, její bývalý rektor, napíše pro tuto příležitost novou skladbu.
více zde


Orchestry z Lipska a Bostonu uzavřely spolupráci

Lipský Gewandhausorchester a Boston Symphony Orchestra podepsaly uměleckou spolupráci s mottem Dva světy – jedna hudba. Lotyšský dirigent Andris Nelsons, který 23. února převzal umělecké vedení Gewandhausu, je od roku 2014 do roku 2020 také hudebním ředitelem v Bostonu. Byl tím, kdo stimuloval spolupráci obou orchestrů.

Andris Nelsons (zdroj andrisnelsons.com / foto © Marco Borggreve)

Zahrnuje mimo jiné společné premiéry nových děl a vzájemnou výměnu hudebníků, stejně jako Bostonský týden nebo Lipský týden v koncertní sezoně příslušného partnerského orchestru. Spolupráce obou orchestrů přináší divákům nádherné rozšíření programové nabídky a je pro hudebníky uměleckým stimulačním impulsem. Tyto dva soubory mají dlouhou společnou historii. Prvním dirigentem Boston Symphony Orchestra byl od roku 1881 Georg Henschel, který měl vztahy také k Lipsku.
více zde


András Schiff se stal docentem v Barenboim-Said Akademii v Berlíně

Klavírista a dirigent András Schiff zde bude vyučovat klavír a komorní hudbu. V roce 2008 zahrál klavírní recitál pro nadaci Barenboim Said Stiftung v Ramalláhu a jeho loňské přednáškové koncerty v sále Pierra Bouleze byly nadšeně přijaty jak studenty, tak posluchači.

András Schiff (zdroj commons.wikimedia.org/Steve Bowbrick)

Akademie má v současné době deset profesorů a asi třicet lektorů. Mezi nejznámější profesory patří Jörg Widmann (kompozice), Frans Helmerson (violoncello), Mihaela Martin (housle) a také hornista Radek Baborák.
více zde

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na