Choreograf Michal Záhora v Týdnu s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Kromě tohoto vážného kusu se na program dostává Faunovo odpoledne Marka Svobodníka. Premiéra se konala v roce 2015 v rámci programu DekkaDancers Žena za kultem. Marek Svobodník si určil výchozí bod: „Co se stane, když se mladému muži promítne jeho záliba v science-fiction ze šedesátých let do mikrospánku během odpolední přednášky přírodních věd?“ Jeho hrdina prožívá setkání se třemi futuristickými ženštinami, které sice nemají nic společného s antickými nymfami, ale při troše fantazie by mohly být ženskými živočišnými protějšky faunů a satyrů. Nešlo však vyloženě o komické číslo.

Žena za kultem – Faunovo odpoledne – DekkaDancers 2015 (foto Pavel Hejný)

To naznačuje spíš poslední část, která bude uvedena v premiéře – pod Elixír se podepsal Viktor Konvalinka a jeho choreografie by měla být ztřeštěná, jak bylo vždy u řady produkcí z autorské dílny DekkaDancers zvykem. Alespoň se o ní dočteme: „Tentokrát se ocitneme v ospalém baru na francouzském venkově, který nečekaně ožije, když hosté zjistí, že někde blízko lze najít klíč k elixíru věčného života. Zdejší hosté mají vlastní plány, někteří temnou minulost a i zdánlivě neškodné jeptišky mohou být vášnivě nebezpečné. A třeba i místní botanik toho může umět víc, než jen zalévat svoje kytičky. Příběh plný akce, humoru a tance na pestrou hudební koláž bude doprovázen mluveným slovem. Kdo nakonec elixír získá? A proč vůbec takový zázrak někdo ukryl, místo aby ho vypil?“

A kdo nebude mít na jihu tance dost, může vyrazit do Jihočeského divadla 1. dubna na komponovaný večer s besedou s Dariou Klimentovou a novým šéfem baletu Jihočeského divadla Lukášem Slavickým. Beseda se koná od šesti hodin na studiové scéně. V historické budově se pak od půl osmé bude konat vernisáž výstavy fotografií Darii Klimentové a akademického malíře Jana Kunovského.

 

Do třetice: ženy nového cirkusu se svým festivalem
Pohybového umění není nikdy dost, a tak přidáváme ještě poslední tip – od 29. března do 2. dubna bude probíhat v pražském multifunkčním prostoru KD Mlejn šestý ročník mezinárodního festivalu nového ženského cirkusu Fun Fatale. Divákům opět nabídne akrobatky z různých koutů Evropy a jejich pohybové umění, které osciluje mezi tancem, divadlem a artistikou. Dorazí představitelky tohoto žánru nejen z Čech, ale také z Německa, Švédska, Norska, Finska, Francie či Portugalska. Festival první den otevře Zahajovací performance v galerii Bubec, v níž se skupina artistek ze čtyř zemí pokusí zakomponovat své vystoupení do prostoru depozitáře objektů Čestmíra Sušky, za Českou republiku účinkuje Eliška Brtnická.

Fun Fatale (zdroj FB Fun Fatale)

Českou koprodukcí bude dále projekt To Every Cloud, vznikl ve spolupráci s finskou akrobatkou Ilonou Jäntti. Využívá techniku vertikálního lana a šál, přenesenou na kovové pletivo. Zkoumá vztah mezi tělem a materiálem, kontakt ostrého a tvrdého s měkkým; jak tělo zanechává stopy na kovu a kov na těle. Součástí festivalu také program pro děti a workshopy pro děti i dospělé, kde se zájemci přiučí akrobatickému umění, samozřejmě bezpečnou formou. V nabídce je vzdušná párová akrobacie, pozemní akrobacie a vzdušná akrobacie s kruhem. Závěr bude naopak patřit diskuzi s diváky, protože žánr nového cirkusu je stále ještě pro mnoho z nich velkou neznámou a umělci se snaží svou práci přiblížit a hovořit o ní, diskuse bude ovšem probíhat v angličtině.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat