Choreografka Jana Vrána, VerTeDance, Jiří Kylián a také aktuality z Británie a Nizozemí

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Švestkový Dvůr je starý statek v jihočeských Malovicích nedaleko Vodňan, jehož vznik je datován kolem roku 1868. Už dvacet let je zázemím a zkušebnou pro tvorbu souboru Divadlo Continuo. Je základnou pravidelných letních site specific projektů, workshopů a setkávání umělců z celého světa, rezidenčním prostorem pro divadelníky i umělce z jiných oborů. Je současně divadlem, kam chodí diváci na inscenace Divadla Continuo i hostující soubory a seskupení. Na Švestkovém Dvoře vzniklo za dvacet let, kdy zde sídlí Divadlo Continuo, pětadvacet inscenací souboru, devatenáct letních site specific projektů, kterých se zúčastnilo přes čtyři sta mladých lidí z celého světa, stejně jako místem koprodukčních a pedagogických projektů realizovaných ve spolupráci s evropskými vysokými divadelními školami.

Český tanec zamíří na festival v Bulharsku
Festival One Dance Week 2017 v bulharském Plovdivu bude letos opět hostit na přelomu září a října český tanec. Desátý ročník festivalu uvádí české hosty pod programovou řadou Check the Czechs. Program proběhne v prostorách Domu kultury Borise Christova v Plovdivu. Na festival míří český tanec reprezentovat Věra Ondrašíková se svou audiovizuální performancí o setkávání minulosti s přítomností Guide (24. září), a projekty Vypravěč a starší, ale stále populární One Step Before the Fall souboru experimentálního divadla Spitfire Company (8. října).

Ze zahraničí
Další ocenění pro Jiřího Kyliána
Jiří Kylián
je od 9. září držitelem ceny za celoživotní dílo, která nese jméno tanečníka a choreografa Leonida Massina – Positano Premia la Danza Léonide Massine. Je nejdéle udílenou taneční cenou, letos už jde o pětačtyřicátý rok. Udílení ceny je spojené s velkým tanečním galavečerem. Koná se ve městě Positano, které se nachází asi šedesát kilometrů jižně od Neapole. Podle programu na galakoncertu vystoupili sólisté z nejpřednějších světových souborů (American Ballet Theatre, Ballet de l’Opéra de Paris, Bolshoi Ballet, Compagnie Marie Chouinard, Compañía Nacional de Danza, Het Nationale Ballet, Royal Danish Ballet, Teatro alla Scala a další) Jako doprovodný program se do 15. září v místním muzeu výtvarného umění koná fotografická výstava Marca Haegemana Russians, a Unique Way with Ballet.

Jiří Kylián (zdroj archiv / foto C Rolex – Marc Vanappelghem)

Positano lákalo taneční umělce od dvacátých let minulého století, kdy se ve zdejším kraji usadil jeden z asistentů Sergeje Ďagileva. Scházeli se zde umělci z okruhu Ruských baletů, Serge Lifar, Leonid Bakst, Václav Nižinský, Igor Stravinský, Pablo Picasso… tanečník a choreograf Ruských Baletů Léonide Massin zde zakoupil ostrov Li Galli a vybudoval si na něm sídlo. Dalším majitelem byl později Rudolf Nurejev. V roce 1969 byla založena tradice taneční ceny Premio Positano, o deset let později, když zemřel Léonide Massin, začala cena nést jeho jméno. Za pětačtyřicet let ji získalo mnoho slavných osobností tanečního a kulturního světa, například Margot Fonteyn, Rudolf Nurejev, Gianni Versace, Maurice Béjart, Vladimír Vasilijev, Jekaterina Maximova, Natalia Makarova, Carla Fracci, Luciana Savignano, Elisabetta Terabust, Alessandra Ferri, Eleonora Abbagnato, Manuel Legris, Roberto Bolle, Alicia Alonso, Uliana Lopatkina, Ivan Vassilijev, Natalia Osipova, Jurij Grigorovič, Mats Ek, Ana Laguna, Lutz Förster a další.

Royal Ballet otevírá sezonu mimo Londýn
Royal Ballet
zahajuje novou sezonu premiérou mimo Londýn, v nově zrekonstruovaném divadle Hull New Theatre v Kingston upon Hull v Yorkshiru. Není to nic neobvyklého, protože největší britské divadelní soubory vystupují během sezony v mnoha různých divadlech a nejsou tak ztotožněné s jedním hlavním divadlem, jako je tomu u nás. Do tohoto města se ale balet vrací po celých třiceti letech, a to 16. září s komponovaným programem. Ukázky z Labutího jezera, Romea a Julie nebo prací Wayna McGregora a Christophera Wheeldona uvidí nejen diváci v renovovaných prostorách, ale také na plátně v Královniných zahradách, které pojmou na pět tisíc návštěvníků. Tři sta lístků na představení bylo v Hullu rozdáno mladým lidem, kteří studují tanec nebo umění, a další mají volný vstup do zahrad, aby všichni mladí zájemci o tanec měli ve městě šanci se kulturní události zúčastnit.

Hull New Theatre (zdroj commons.wikimedia.org/Paul Gazzard)


Taneční oslava pro Hanse van Manena
15. září se uskuteční první ze série představení, která jsou symbolickým pozdním dárkem k narozeninám Hanse van Manena. Program Ode to the Master / Óda na Mistra bude mít premiéru a zahrnuje některé známé choreografie Hanse van Manena, které nastudovali členové Nizozemského národního baletu. Hans van Manen oslavil pětaosmdesáté narozeniny 11. července. V červenci mu byl také udělen francouzským ministerstvem kultury Řád umění a literatury nejvyššího stupně.

Van Manen patří k legendám nizozemské choreografie. Nizozemský národní balet do slavnostního programu zahrnul pro premiéru jeden kus navíc, balet Alltag, který byl vytvořen pro Ballet am Rhein Martina Schläpfera a bude v Nizozemí uveden úplně poprvé. Choreografii On the Move vytvořil v roce 1992 pro Nederlands Dans Theater, 5 Tangos je z roku 1977, van Manen v něm do Nizozemí přinesl tango nuovo argentinského skladatele Astora Piazzolly. Duet Sarcasm vytvořil v roce 1981 a choreografii Symphonieën der Nederlanden na hudbu nizozemského skladatele Louise Andriessena v roce 1987, když se Amsterodam stal Evropským městem kultury. Choreografie Alltag, která bude uvedena v nizozemské premiéře, je zatím van Manenovou poslední, vytvořil ji v roce 2014 pro Martina Schläpfera a tři tanečníky z jeho souboru. Program bude na domovské scéně nizozemského baletu uváděn do 30. září a znovu se na program vrátí v listopadu a v květnu na malá turné po Nizozemí.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář