Čistá esence bytí v prostoru. Performerky znovu podstupují taneční maraton

Po měsíci od premiéry dnes a v neděli v Praze opakují svůj taneční maraton dvě performerky Miřenka Čechová a Sabine Seume. Začaly dnes ve čtyři odpoledne na Kampě, kde budou tančit inspirovány japonským stylem butó až do nedělních sedmnácti hodin. Na rozdíl od předchozího představení pod širým nebem u Národního divadla budou nyní zavřené v průhledné krychli a budou mít méně rekvizit i kostýmů. Tematickou inspirací se jim staly impresionistické obrazy.

Průhledná krychle na Kampě – místo konání tanečního maratonu (zdroj FB Miřenky Čechové)

Svým dlouhým vystoupením chtějí nabídnout zamyšlení nad každodenní uspěchaností života. Performanci popisují jako hledání podstaty bytí skrze zpomalený čas a prázdnotu. “Cesta dovnitř sebe vede skrze minimalizaci vnějších podnětů. Zbavujeme se věcí, vnějších informací a vizuálních podnětů. Oprošťujeme, očišťujeme, hledáme čistou esenci bytí v prostoru skrze tělesnou zkušenost. Prostředkem nám k tomu je právě zpomalený pohyb a nezahlcený prostor,” uvedla Miřenka Čechová.

Miřenka Čechová po absolutoriu klasického baletu na Taneční Konzervatoři v Praze vystudovala alternativní divadlo na DAMU a nonverbální divadlo na HAMU. Účinkovala ve více než osmnácti celovečerních inscenacích. Je spoluzakladatelkou skupin Spitfire Company a Tantehorse a festivalu Nultý bod, v jehož rámci se dnešní vystoupení koná.

Sabine Seume a Miřenka Čechová (zdroj FB M. Čechové)

Německá choreografka a pedagožka Sabine Seume studovala pod vedením choreografky Piny Baushové. Šest let strávila v Japonsku studiem tance butó. Po návratu do Německa založila skupinu Sabine Seume Company, v níž se oba dva vlivy prolínají. Propojuje moderní evropskou estetiku s východním uměním a svá představení tvoří ve spolupráci s experimentálními umělci různých žánrů.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na