Čistá esence bytí v prostoru. Performerky znovu podstupují taneční maraton

Po měsíci od premiéry dnes a v neděli v Praze opakují svůj taneční maraton dvě performerky Miřenka Čechová a Sabine Seume. Začaly dnes ve čtyři odpoledne na Kampě, kde budou tančit inspirovány japonským stylem butó až do nedělních sedmnácti hodin. Na rozdíl od předchozího představení pod širým nebem u Národního divadla budou nyní zavřené v průhledné krychli a budou mít méně rekvizit i kostýmů. Tematickou inspirací se jim staly impresionistické obrazy.

Průhledná krychle na Kampě – místo konání tanečního maratonu (zdroj FB Miřenky Čechové)

Svým dlouhým vystoupením chtějí nabídnout zamyšlení nad každodenní uspěchaností života. Performanci popisují jako hledání podstaty bytí skrze zpomalený čas a prázdnotu. „Cesta dovnitř sebe vede skrze minimalizaci vnějších podnětů. Zbavujeme se věcí, vnějších informací a vizuálních podnětů. Oprošťujeme, očišťujeme, hledáme čistou esenci bytí v prostoru skrze tělesnou zkušenost. Prostředkem nám k tomu je právě zpomalený pohyb a nezahlcený prostor,“ uvedla Miřenka Čechová.

Miřenka Čechová po absolutoriu klasického baletu na Taneční Konzervatoři v Praze vystudovala alternativní divadlo na DAMU a nonverbální divadlo na HAMU. Účinkovala ve více než osmnácti celovečerních inscenacích. Je spoluzakladatelkou skupin Spitfire Company a Tantehorse a festivalu Nultý bod, v jehož rámci se dnešní vystoupení koná.

Sabine Seume a Miřenka Čechová (zdroj FB M. Čechové)

Německá choreografka a pedagožka Sabine Seume studovala pod vedením choreografky Piny Baushové. Šest let strávila v Japonsku studiem tance butó. Po návratu do Německa založila skupinu Sabine Seume Company, v níž se oba dva vlivy prolínají. Propojuje moderní evropskou estetiku s východním uměním a svá představení tvoří ve spolupráci s experimentálními umělci různých žánrů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat