Člověk má i na sebe pohlížet dostatečně sebekriticky, aby uměl včas odejít

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V divadlech v České republice i v zahraničí vytvořil přibližně sto čtyřicet choreografií v inscenacích baletů, oper, operet, muzikálů a činoher. Jeho baletní inscenace se dotýkají všech žánrů – od abstraktních, přes komediální až po dramatické balety, od krátkometrážních a komorních až po celovečerní tituly. Často uvádí nová díla současných, především českých skladatelů.

Z choreografií Zdeňka Prokeše zmiňme například Prokofjevova Romea a Julii (Národní divadlo v Brně, 1996), Příběh o Tristanovi a Isoldě na hudbu Jarmila Burghausera (Národní divadlo v Brně, 1995), balet Vůl na střeše na hudbu Daria Milhauda (Divadlo J. K. Tyla v Plzni, 1995), Trójanky s hudbou Karla Husy (v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim 1995 a v Národním divadle v Brně, 1997), Batalion skladatele Jana F. Fischera (Národní divadlo v Brně, 1997), Čaroděj ze země Oz na hudbu Zbyňka Matějů (Národní divadlo v Brně, 1999), baletní úprava Johna Lanchberyho slavné Lehárovy operety Veselá vdova (Národní divadlo v Brně, 2000), Partita na hudbu Vítězslavy Kaprálové (Národní divadlo v Brně, 2004), Ravelovy balety Pavana za mrtvou infantku (Národní divadlo v Brně, 2006), Bolero (Národní divadlo v Brně 2006, Plzeň 2013) a La Valse (Divadlo J. K. Tyla v Plzni 2013) a mnoho dalších.

Na svém uměleckém kontě má dále několik desítek choreografií k operním, operetním a muzikálovým inscenacím v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Opavě, Ústí nad Labem, ale také pro Open Air festivaly v Rakousku a Německu (Offenbach: Hoffmannovy povídky, 1993; Verdi: Nabucco, 1995; Aida, 1998) nebo pro Opera Monte Carlo v Monaku (Smetana: Prodaná nevěsta, 1999).

Zdeněk Prokeš bývá členem odborných porot, správních rad, kolegií a komisí, například Divadelní ceny Thálie, Výboru Asociace profesionálních divadel, Rady Českého centra International Theatre Institut, Grantové komise Ministerstva kultury ČR a dalších. Je zakladatelem a dlouholetým předsedou Tanečního sdružení ČR a organizátorem tanečních přehlídek a festivalů, například festivalu Tanec Brno či Mezinárodní baletní soutěže.

(zdroj: Národní divadlo)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na