Co přichystal FOK pro sezónu 2011/2012?

Dva největší pražské orchestry již představily svou programovou nabídku pro příští sezónu. Po České filharmonii se dnes podívejme, co pro nás chystá Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Koncertní jednatelství FOK.


Úvodní slovo programové brožury shrnuje témata, která vedou napříč všemi řadami: propagace současných českých skladatelů a skladatelek (rezidenčním skladatelem bude Juraj Filas), uvádění velkých orchestrálních děl světových autorů 20. století, zaměření na sólový (především ženský) hlas a také uvádění skladeb „posluchačsky vděčných“. Osobně sice moc nechápu, jak může sál pořád a pořád plnit neustále omílaná Čajkovského Šestá nebo některé symfonie Beethovenovy či Brahmsovy, ale je-li tomu tak (nemám důvod nevěřit), jde o pochopitelné vyvažování jinak poměrně neotřelého a v každém případě obdivuhodného repertoáru. Na obzvláště zajímavé koncerty bych Vás rád upozornil, jde samozřejmě o výběr zcela subjektivní.

Z orchestrálních cyklů A a B zřejmě zaujme koncert, kde bude Zdeněk Mácal dirigovat Poulencův Koncert pro varhany a Mahlerovu Šestou symfonii. Naprosto výjimečný bude koncert, na němž pod vedením Artura Tamaya zazní francouzské skladby 20. století: Oliviera Messiaena (Poèmes pour Mi), Arthura Honeggera (Symfonie č. 1) a konečně orchestrální dílo Pierra Bouleze (konkrétně „…explosante/fixe…“ Tento autor je u západních symfonických orchestrů již poměrně samozřejmou (neříkám častou) součástí repertoáru, nyní něco uslyší mimo festivaly i Praha. Nás, co máme rádi operu, jistě potěší koncertní provedení Bartókovy jednoaktové opery Modrovousův hrad. V hlavních rolích se představí Elena Zhidkova a Albert Dohmen! Program je doplněn Messiaenovými Trois petites Liturgies de la présence divivne, dirigovat bude šéfdirigent orchestru Jiří Kout. Z českých skladeb bych chtěl upozornit na úžasnou Vokální symfonii pro mezzosoprán, recitátora, sbor a orchestr Vladimíra Sommera. Sólový part zazpívá Dagmar Pecková, která bude příští sezónu rezidenční zpěvačkou FOK.


Orchestrální cykly C a D mají konzervativnější dramaturgii, zaujme Mahlerova Píseň o zemi pod taktovkou Jiřího Kouta. Tomáš Netopil vystoupí s Webernovou úpravou Bachovy Fugy a 6 voci, Bartholdyho Reformační (to je ona, jež cituje stejný chorál jako Wagner v Parsifalovi) a Blochovy rapsodie Schelomo, v níž violoncellový part provede Jiří Bárta. Své zájemce si jistě najde Brucknerova Symfonie č. 9 (Jiří Kout) nebo právě Čajkovského a Schubertovy Šesté (Zdeněk Mácal). Poslední koncert se bude nést ve znamení oblíbených drobnějších skladeb (Čajkovského Romeo a Julie, Španělské capriccio Rimského – Korsakova, Borodinovy Polovecké tance) a čísel z Wagnerových oper Tannhäuser a Lohengrin. Dirigovat bude opět Jiří Kout, spoluúčinkovat Pražský filharmonický sbor.

Připraven je nedělní rodinný cyklus za výhodné ceny (zejména pro děti), zazní zde slavné české maličkosti, Brittenův Průvodce mladého člověka orchestrem a mnoho skladeb 20. století. Osobně si nenechám ujít poslední koncert, kde uslyšíme Telemannův Koncert pro tři trubky, dva hoboje, tympán, smyčce a continuo, Danziho Sinfonii Concertante in Es pro dechové nástroje a orchestr a Lukášovo Concerto grosso. Další rodinnou řadou je Hudba na dotek, příští rok ve znamení živlů.

Koncertní jednatelství FOK organizuje oblíbenou řadu Světová klavírní tvorba, jejíž koncerty se konají v Rudolfinu. Aniž bych chtěl význam jednotlivých vystupujících snižovat, opravdu světová jména v nich letos nenajdeme – až na jedno: Elisabeth Leonskaja. Zážitkem budou ale určitě i ostatní večery, naše umělce zastupují výborní Tomáš Víšek a Adam Skoumal.


V řadě Komorní hudba zazní především skladby první vídeňské školy kombinované s českými autory 19. – 21. století. Většina našich čtenářů a čtenářek by si neměla nechat ujít písňový recitál Simony Houda Šaturové, na kterém zazní skladby od Schuberta po Berga a Hindemitha. Mým soukromým tipem je koncert Komorního orchestru Pražských symfoniků (Hindemith: 5 kusů pro smyčce, Filas: koncert pro violu a orchestr – světová premiéra, Stravinskij: Capriccio pro klavír a orchestr, Rota: Koncert pro smyčce).
Řada Stará hudba přiveze světově uznávané The King´s Singers, soubor Los Otros a Concerto Italiano s jeho uměleckým vedoucím Rinaldem Alessandrinim. Na koncertě Ensemblu 18+ (dirigent Vojtěch Spurný) zazpívá Dagmar Pecková árie z opery Dido and Aeneas a Haydnovu Ariadnu na Naxu. V závěru sezóny vyslechneme Brockesovy pašije Georga Philippa Telemanna v podání Pražského barokního souboru a Octopus Pragensis (dir. Vojtěch Jouza).
Převážně stará hudba bude znít i v cyklu Varhany, cembalo, kladívkový klavír. Giedré Lukšaité-Mrázková provede výběr z Dobře temperovaného klavíru, Markéta Cukrová zazpívá za doprovodu Mahana Esfahaniho Haydnovy a Tomáškovy písně a sólový cembalový recitál má připraven také již zmiňovaný Rinaldo Alessandrini. Na konci sezóny představí Tomáš Flégr méně známé nástroje virginal, muselar a regal.
Do populárního cyklu byli zahrnuti např. Dan Bárta, Linha Singers nebo Lúčnica. Nově byl zařazen Sborový cyklus, zahrnuje čtyři koncerty Kühnova smíšeného sboru, Pražského komorního sboru, Foersterova komorního pěveckého sdružení a Pražského filharmonického sboru. V kostele sv. Šimona a Judy zazní výhradně díla a capella.
A konečně výběr z mimořádných koncertů: 28. října Má vlast tentokrát pod taktovkou Łukasze Borowicze, pěvecký recitál Dagmar Peckové, novoroční Slovanské tance s Charles Olivieri-Munroem a Dvořákova Stabat Mater s mladými českými sólisty a sólistkami. 5. dubna přijede Gustav Mahler Jugendorchestra a Ingo Metzmacherem. Na koncertě zazní Wagnerova předehra k Tristanovi a Isoldě a Liebestod (zpívat bude bayreuthská Isolde Iréne Theorin) a dále skladby Weberna, Zimmermanna a Skrjabina.

Potěšující je, že cena za abonentku na orchestrální koncerty zůstala stejná, naopak dosti značně podražily abonentky na cykly Koncertního jednatelství FOK. Např. v cyklu Stará hudba jde o nárůst okolo 500,- Kč, způsobený razantním zvýšením vstupného na některé koncerty (nutno tedy přiznat, že procentní změna oproti běžnému vstupnému zůstává přibližně stejná). Nepochybuji, že vedení tento krok důkladně promyslelo, obávám se ale, aby se neodrazil na již tak klesající návštěvnosti koncertů (pamatuji doby, kdy byl právě cyklus Stará hudba prakticky vyprodán v abonnement). Zejména v předtuše chystaných zvýšení všeho mohou i abonenti usoudit, že některé koncerty navštívit nemusí, zvlášť když je možné sestavit si svou vlastní řadu Ad libitum se slevou 20%. Přeji však samozřejmě plné sály a samé úspěchy!

Upozorňuji, že abonentní brožuru si můžete objednat na internetové stránce orchestru, bude Vám doručena poštou až domů a zdarma. Předprodej předplatného začíná 2. května, jednotlivých vstupenek 23. května.

www.fok.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments