Čtyři roky vězení platí. Varhanář potrestaný za dotační podvod neuspěl s ústavní stížností

Ústavní soud odmítl stížnost varhanáře Vladimíra Grygara. Podle pravomocného verdiktu se dopustil dotačního podvodu při stavbě varhan pro Filharmonii Hradec Králové. Dostal za to čtyři roky vězení. Ústavní soudci jeho stížnost považovali za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

Varhanář Vladimír Grygar (zdroj ČT24)

Varhanář Vladimír Grygar ve stížnosti uplatnil řadu námitek. Proces považoval za nespravedlivý, justice prý vzala v úvahu jen důkazy, které svědčily proti němu. Zpochybnil výši škody. Uložený trest označil za nepřiměřeně přísný.

Ústavní soudci žádné z námitek nevyhověli. Čtyřletý trest vězení pokládají za adekvátní. “Vrchní soud přihlédl při ukládání trestu k judikatuře Evropského soudu pro lidská práva, a proto i k dosavadní délce řízení, a snížil trest odnětí svobody pod dolní hranici trestní sazby,” stojí v usnesení.

Varhanář Vladimír Grygar podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun, za které měl původně varhany postavit. Podle obžaloby varhanář Grygar dotaci využil například na splácení dluhů či k opravě pronajaté fary.

Vladimír Grygar v minulosti řekl, že varhany původně vyrábět začal. Kvůli změnám, které chtělo město udělat v sále, se ale prý musel koncept práce upravit. Hájil se také tím, že soudní znalci nevzali v úvahu náročné přípravy a hodnotu samotné práce.

Krajský soud se případem zabýval opakovaně. Odvolací Vrchní soud v Praze rozsudek dvakrát zrušil, poté jej potvrdil, ale zvýšil trest ze tří na čtyři roky.

Varhany měly být podle původních plánů hotové na konci roku 2006. Nakonec se poprvé rozezněly až loni. Postavila je dílna Roberta Ponči z Krnova.

Nové varhany v sále Filharmonie Hradec Králové (zdroj varhanyfhk.cz)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na