Letos to jsou rovná čtyři století, co v Mikulově vzniklo nejstarší barokní divadlo u nás

V Mikulově na Břeclavsku si letos připomenou 400 let od vzniku nejstaršího zámeckého divadla na území Česka. Nejstarší barokní divadlo nechal na mikulovském zámku postavit kardinál František Dietrichstein. Sál sloužil svému účelu až do požáru zámku v roce 1719, následně byl přestavěn a nově upravené prostory se začaly používat jako knihovna, což platí dodnes. „Na půdě zámku jsou ale ještě zbytky štuků z původní výzdoby sálu,“ popsal ředitel mikulovského regionálního muzea Petr Kubín.

Podle něj barokní epocha formovala tvář Mikulova. „Jedním ze zásadních fenoménů té doby bylo barokní divadlo, což byla v 17. století velmi módní záležitost,“ uvedl Kubín. Dietrichstein se snažil do města dostat i špičky tehdejší kultury.

Zámek Mikulov (foto archiv)
Zámek Mikulov (foto archiv)

Ve městě samotném bylo barokní divadlo ještě v areálu bývalého piaristického kláštera, který byl prvním klášterem tohoto řádu mimo Itálii. „Divadlo bylo dobovým prostředkem pro vzdělání,“ uvedl Kubín. Budova někdejšího piaristického divadla byla později adaptována na dnešní hotel Aurelius. Gymnázium stále slouží svému účelu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky