Další nečekaný krok Daniela Dvořáka: V Brně končím s okamžitou platností

Působení Daniela Dvořáka v čele brněnského Národního divadla se uzavřelo ještě dřív, než se před pár dny zdálo. Dvořák se nejnověji totiž své funkce vzdal s okamžitou platností. Poté, co Daniel Dvořák podal 27. září výpověď (naši zprávu najdete zde) , měla běžet dvouměsíční výpovědní lhůta, tedy až do 30. listopadu. Po svém návratu z týdenní dovolené se ale včera Daniel Dvořák nečekaně rozhodl, že už nechce podepisovat žádné dokumenty a nést zodpovědnost za hospodaření divadla, a že ze své funkce s okamžitou platností odchází. Dvořák to uvedl ve svém prohlášení.

Národní divadlo Brno tak dočasně povede dosavadní ekonomická náměstkyně Marie Hubová.

Rada města Brna dnes vzala Dvořákovo rozhodnutí na vědomí a pověřila řízením Hubovou. Funkce se ujme ve středu a zůstane v čele divadla do ukončení konkurzu na nového ředitele. Výběrové řízení město vypsalo už v létě. Přihlášky lze podávat do konce října, potvrdil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Daniel Dvořák podle svého prohlášení očekával, že jej brněnští radní sami odvolají ještě před vypršením výpovědní lhůty. Radnice ale na podanou výpověď nereagovala, což prý Dvořáka překvapilo. „Možná, že zřizovateli nevadí fakt, že osoba ve výpovědi je ponechána v nejdůležitější funkci statutárního zástupce instituce hospodařící s miliardovým majetkem a stamilionovým obratem,“ uvedl Dvořák.Někdejší ředitel prý nemůže s „čistým profesním i lidským svědomím“ podepisovat žádné dokumenty, které ovlivní chod Národního divadla Brno v posledním čtvrtletí a v příštím roce. Daniel Dvořák výpověď podal 27. září, od té doby měl až do včerejška dovolenou.

Jako důvod výpovědi Dvořák uváděl nedostatečné financování divadla a pokusy o politické zásahy do řízení divadla. Tvrdil, že město nechce problémy systémově řešit. V čele divadla stál Daniel Dvořák od roku 2007. Zvláště v posledním roce čelil kritice za způsob vedení instituce se třemi divadelními budovami v centru Brna.

Poté, co Daniel Dvořák podal v Brně výpověď, se začalo spekulovat o jeho návratu do čela pražského Národního divadla, které je po odvolání Ondřeje Černého bez ředitele.

Dokument:

Vyjádření Ak. arch. Daniela Dvořáka ke vzdání se funkce ředitele  Národního divadla Brno, p.o.

Dne 27. září 2012 jsem podal výpověď z pracovního poměru v Národním divadle Brno, p.o.

Předpokládal jsem, že budu zřizovatelem následně odvolán z funkce ředitele. K mému překvapení jsem odvolán nebyl. Možná, že zřizovateli nevadí fakt, že osoba ve výpovědi je ponechána v nejdůležitější funkci statutárního zástupce (sic!) instituce hospodařící s miliardovým majetkem a stamilionovým obratem. Pro mě je rozhodující, že jsem výpověď podal na konci třetího čtvrtletí hospodářského roku a nemohu tedy nést odpovědnost za zbytek roku 2012 a následné období. S čistým profesním i lidským svědomím tedy nemohu podepisovat žádné dokumenty ovlivňující chod Národního divadla Brno, p.o. od 1. října 2012.

Od 28. září 2012 do dnešního dne jsem byl na dovolené a k dnešnímu dni 8. října 2012 jsem předal zřizovateli vzdání se funkce ředitele Národního divadla Brno, p.o. čímž jsem formálně potvrdil výše uvedené.

8. října 2012
Ak. arch Daniel Dvořák

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments