Daniel Harding dnes zakončí Dvořákovu Prahu

Patnáct koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina, dalších patnáct vystoupení a doprovodných akcí na jiných místech, více než patnáct tisíc návštěvníků. To je základní bilance patnáctého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který v neděli 25. září 2022 vyvrcholí v pražském Rudolfinu Sedmou symfonií Antonína Dvořáka.
Daniel Harding (zdroj Dvořákova Praha)
Daniel Harding (zdroj Dvořákova Praha)

Symfonický orchestr Švédského rozhlasu povede jeho hudební a umělecký ředitel, britský dirigent Daniel Harding. V Houslovém koncertu č. 1 Bély Bartóka se v první části večera představí německá sólistka Veronika Eberle.

„S velikým potěšením mohu říci, že pokud jde o zájem diváků, po dvou nestandardních ročnících se vracíme k normálnímu koncertnímu životu. Jedním z vrcholů, který naplnil měrou více než vrchovatou naše očekávání, byla tři koncertní provedení Rusalky s Českou filharmonií. Na jejich návštěvnosti se neprojevilo ani současně probíhající zahájení abonentních sezón etablovaných pražských orchestrů,“ uvedl ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Druhým pomyslným vrcholem bylo vystoupení argentinské klavíristky Marthy Argerich v sobotu 24. září. „Je to splnění snu nejen mého manažerského a klavíristického, ale věřím, že i několika generací posluchačů a milovníků klavírního umění. Neuvěřitelná energie přenesená do kláves nástroje musela ohromit všechny přítomné v sále,“ domnívá se Jan Simon.

Pevné místo ve festivalové dramaturgii má také Komorní řada, která se prolíná s Dvořák Collection. Letos se obě tyto řady nesly ve znamení Dvořákova díla pro smyčcové kvarteto, které na Dvořákově Praze postupně zazní během tříletého projektu pod patronací Pavel Haas Quartet. Těm se podařilo sestavit kolegium domácích a zahraničních souborů, jež divákům představily Dvořákovo dílo v nejlepší myslitelné kvalitě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments