V deseti Mendelssohn, ve dvanácti konzervatoř, v šestnácti AMU. Václav Hudeček slaví pětašedesátiny

Houslový virtuos Václav Hudeček patří k nejznámějším českým interpretům vážné hudby. Jeho precizní hru podloženou technickou suverenitou a procítěným přednesem měli možnost slyšet posluchači od Ameriky po Austrálii. Umělec, který se zejména svým častým vystupováním v televizi v sedmdesátých letech zasloužil o popularizaci klasické hudby, oslaví 7. června pětašedesátiny.

Václav Hudeček (zdroj YouTube)

Rodák z Rožmitálu pod Třemšínem již v deseti letech hrál Mendelssohnův koncert, ve dvanácti byl přijat na konzervatoř a v šestnácti na Akademii múzických umění. Václav Hudeček tvrdí, že měl v životě štěstí na lidi, kteří mu pomáhali – rodiče, přátele a hlavně učitele, mezi kterými nechyběl legendární David Oistrach. Cestu mezi světovou elitu si otevřel v patnácti letech vítězstvím v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga 1967. V listopadu 1967 mu již aplaudovalo nejen britské publikum, ale i samotní hráči slavného londýnského Royal Philharmonic Orchestra – a to už při zkoušce. Právě zde ho slyšel David Oistrach a nabídl mu pedagogickou pomoc.

V sedmnácti letech vydal první album s nahrávkami Paganiniho Koncertu pro housle a orchestr a Sonáty Georga Friedricha Händela a mezi lety 1970 až 1974 pak Václav Hudeček pendloval mezi Moskvou a Prahou za Davidem Oistrachem na konzultace.

Na kontě má několik desítek vydaných alb, k těm nejúspěšnějším se řadí nahrávka Vivaldiho Čtvera ročních dob, kterou uskutečnil s Virtuosi di Praga a dirigentem Pavlem Koganem v roce 1992.

Václav Hudeček, jehož manželkou je herečka Eva Hudečková, se stále systematicky stará o pomoc nastupující generaci, a to každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích nebo hudebního festivalu. Za svou činnost obdržel řadu nejprestižnějších ocenění. V roce 2007 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění a v roce 2015 získal prestižní italské vyznamenání Řád italské hvězdy (Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia).

Václav Hudeček (foto archiv Václava Hudečka)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na