V deseti Mendelssohn, ve dvanácti konzervatoř, v šestnácti AMU. Václav Hudeček slaví pětašedesátiny

Houslový virtuos Václav Hudeček patří k nejznámějším českým interpretům vážné hudby. Jeho precizní hru podloženou technickou suverenitou a procítěným přednesem měli možnost slyšet posluchači od Ameriky po Austrálii. Umělec, který se zejména svým častým vystupováním v televizi v sedmdesátých letech zasloužil o popularizaci klasické hudby, oslaví 7. června pětašedesátiny.

Václav Hudeček (zdroj YouTube)

Rodák z Rožmitálu pod Třemšínem již v deseti letech hrál Mendelssohnův koncert, ve dvanácti byl přijat na konzervatoř a v šestnácti na Akademii múzických umění. Václav Hudeček tvrdí, že měl v životě štěstí na lidi, kteří mu pomáhali – rodiče, přátele a hlavně učitele, mezi kterými nechyběl legendární David Oistrach. Cestu mezi světovou elitu si otevřel v patnácti letech vítězstvím v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga 1967. V listopadu 1967 mu již aplaudovalo nejen britské publikum, ale i samotní hráči slavného londýnského Royal Philharmonic Orchestra – a to už při zkoušce. Právě zde ho slyšel David Oistrach a nabídl mu pedagogickou pomoc.

V sedmnácti letech vydal první album s nahrávkami Paganiniho Koncertu pro housle a orchestr a Sonáty Georga Friedricha Händela a mezi lety 1970 až 1974 pak Václav Hudeček pendloval mezi Moskvou a Prahou za Davidem Oistrachem na konzultace.

Na kontě má několik desítek vydaných alb, k těm nejúspěšnějším se řadí nahrávka Vivaldiho Čtvera ročních dob, kterou uskutečnil s Virtuosi di Praga a dirigentem Pavlem Koganem v roce 1992.

Václav Hudeček, jehož manželkou je herečka Eva Hudečková, se stále systematicky stará o pomoc nastupující generaci, a to každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích nebo hudebního festivalu. Za svou činnost obdržel řadu nejprestižnějších ocenění. V roce 2007 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění a v roce 2015 získal prestižní italské vyznamenání Řád italské hvězdy (Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia).

Václav Hudeček (foto archiv Václava Hudečka)

Mohlo by vás zajímat