Diktátor s absolutním sluchem a fenomenální pamětí. Před 60 lety zemřel Toscanini

Před šedesáti lety, 16. ledna 1957, zemřel v devětaosmdesáti letech Ital Arturo Toscanini, jeden z nejvýznamnějších světových dirigentů. Toscanini proslul absolutním sluchem a fenomenální pamětí. Neuniklo mu téměř nic a každý hráč v orchestru věděl, že je sledován. Stejný respekt měl Arturo Toscanini i u pěvců: nesnášel manýry operních primadon. Svoji kariéru začínal jako violoncellista.

Arturo Toscanini – 1908 (zdroj commons.wikimedia.org/Aime Dupont Studio)

“Pánové, buďme demokraté v životě, ale aristokraté v umění,” zastával Arturo Toscanini poměrně rozšířený názor, že dirigent musí mít neomezenou moc. Vznětlivý Ital se sice choval spíše jako diktátor, nebylo to ale na škodu věci. Svědčí o tom spousta nahrávek (například symfonie Ludwiga van Beethovena, díla Giuseppe Verdiho), jež během života stihl natočit. Za dirigentským pultem Toscanini působil celých sedmdesát let a éra velikánů s taktovkou dvacátého století začala právě jím.

Arturo Toscanini – 1944 (zdroj commons.wikimedia.org)

Arturo Toscanini se narodil v Parmě 25. března 1867 do středostavovské rodiny. Od devíti do osmnácti studoval na zdejší hudební škole hru na violoncello a komponování. Už tady se projevoval jako rozený vůdce s vynikající profesní i lidskou reputací. První operu dirigoval v roce 1886 v Rio de Janeiru, působil například v milánské La Scale a newyorské Metropolitní opeře. Od roku 1927 dirigoval Newyorský filharmonický orchestr, jehož generálním ředitelem se stal v roce 1933. V USA pro Toscaniniho dokonce zřídili Symfonický orchestr Národní rozhlasové společnosti. Vynikl jako dirigent operních i symfonických děl.

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jiri

Toscaniniho interpretace Beethovenových symfonií s BBC orchestrem jsou v ladění tak fenomenální, stylově natolik dokonalé, že vždy, když slyším Beethovena s kýmkoliv, řeknu si : Ano, dobré, solidní, ba i výborné, ale ta absolutní dokonalost Toscaniniho interpretace to prostě není… A to jeho snímky nemají ryze technicky dokonalost dnešních nahrávek. Někdy mívám pocit, bohužel, že některým dirigentům chybí i sluch relativní, absolutní sluch Toscaniniho je zřetelný. Ostatně i Radek Baborák přiznal na Vltavě, že jediný Daniel Barenboim si dovedl doladit jemnosti ve zkouškách orchestru, jiní ne. Což mne trochu sice zaskočilo, ale právě proto je Toscaniniho perfekt ladění tak zřejmé,… Číst vice »