Divadelníci žádají výjimku pro studenty divadelních škol, chtějí zkoušet i během přerušení výuky

Divadelníci otevřeným dopisem požádali vládu, aby i v pátém stupni protiepidemického systému umožnila školním divadlům zkoušky a streamování. Volají po výjimce, která by scény JAMU, DAMU a dalších uměleckých škol postavila naroveň profesionálním divadlům, kde i v pátém stupni zkoušet lze. Hlavním argumentem je totožná provozní struktura a nepříznivý dopad vládního opatření na profesní uplatnění absolventů, napsal dnes novinářům dramaturg Libor Brzobohatý.

Divadelní fakulta JAMU (zdroj jamu.cz)

Aktualizace: doplnili jsme vyjádření mluvčí ministerstva kultury
Autorem otevřeného dopisu je režisér Adam Steinbauer, který jej před Vánoci zaslal na e-mailové adresy ministrů školství, zdravotnictví a kultury. Zároveň jej zveřejnil na facebooku. Podpisů je nyní kolem šesti stovek.

Vysoké školy včetně škol uměleckých jsou v gesci ministerstva školství. Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová dnes novinářům řekla, že koncem týdne se budou upřesňovat opatření vyplývající z protiepidemického systému PES pro různé oblasti, a je tedy možné žádat o výjimku pro školní divadla, tak jak ji mají divadla profesionální. Ta mohou i v pátém stupni systému zkoušet a streamovat. Takový návrh ale musí předložit ministerstvo školství. „Pokud ho předloží, jsme připraveni ho podpořit; v tomto smyslu jsme již minulý týden odpověděli jednomu ze signatářů dopisu,“ doplnila.

Steinbauer upozornil na to, že absolventský ročník na divadelní škole má specifickou funkci. Herci jsou už v podstatě „vyučení“ a mají nazkoušet čtyř až pět inscenací. Výkony jim otevírají cestu k budoucímu angažmá.

„V současné době je jedinou možností prezentace absolventů dozkoušení a streamování (či pořízení záznamů) jednotlivých inscenací. Nemožnost zkoušet a streamovat znamená vyřazení těchto studentů ze systému – jejich šance získat práci v oboru jsou za takových podmínek takřka nulové,“ uvdádí Steinbauer v dopise. Nejde jen o herce, ale také absolventy režie, dramaturgie, jevištní techniky, scénografie, produkce a dalších oborů.

Iniciativa vzešla od profesionálních režisérů a dramaturgů, kteří v sezoně 2020/2021 hostují na scénách Divadelní fakulty JAMU, tedy ve Studiu Marta a Divadle na Orlí. Vedle Brzobohatého a Steinbauera šlo ještě o Janku Ryšánek Schmiedtovou a Terezu Říhovou. Podpořili je také pedagogové JAMU, desítky studentů uměleckých škol i divadelní profesionálové, třeba ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser a umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal.

Dopis upozorňuje, že signatáři nechtějí podceňovat rizika koronavirové pandemie, jen žádají o výjimku z protiepidemického opatření, díky které by školní divadla mohla za dodržení hygienických podmínek zkoušet podobně jako ta profesionální.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments