Divadla se vyjádřila k nominacím na Ceny Thálie

  1. 1
  2. 2

Ze své první nominace měl velkou radost Daniel Matoušek. „Jsem nadšený, je to pro mě krásná zpráva. Byla to moje první operní role v Olomouci a hned je z toho nominace na tak prestižní ocenění. Moc si toho vážím,“ uvedl rodák z Ústí nad Labem, který coby host ztvárnil v Lovcích perel postavu Nadira. Inscenace v režii Dominika Beneše a v hudebním nastudování Petra Šumníka měla v Moravském divadle premiéru 13. prosince 2019. „Na přípravy vzpomínám moc rád. Byl to pro mě trochu křest ohněm, ale parta kolegů v Olomouci byla skvělá. Všichni jsme se navzájem podporovali a myslím si, že jsme v té inscenaci nechali kus sebe. Kvůli pandemii koronaviru jsme bohužel odehráli zatím jen několik repríz, ale doufám, že se situace brzy ustálí a budeme moci tento krásný titul znovu uvést před publikem,“ zdůraznil Matoušek.

Výkon Daniela Matouška v úloze Nadira ocenil umělecký šéf souboru opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald. „Širší nominaci na Cenu Thálie považuji za krásný úspěch nejen pro něj, ale pro celý náš soubor a velmi mě to potěšilo. Postavy Nadira se zhostil sebevědomě se seriózním nastudováním a byl v roli naprosto přesvědčivý. Pevně věřím, že úspěchy, které mu upřímně přeji, v něm zanechají skromnost, úsilí a úctu nejen ke kolegům, ale i k hudbě. Za celý soubor mu ze srdce gratuluji,“ shrnul Oswald.

„Zařazení do širší nominace sice neznamená, že budou Yui Kyotani a Daniel Matoušek aspirovat na Cenu Thálie ve finálovém večeru, ale vzhledem ke konkurenci v oboru a počtu premiér na zdejších jevištích jde o významné ocenění jejich umělecké práce. Umělecké výkony nejsou exaktně měřitelné, takže rozdíl mezi úzkou a širší nominací je často racionálně neměřitelný,“ zdůraznil asistent prezidenta Herecké asociace Michal Votava.

V dosavadní historii udílení Cen Thálie se Moravské divadlo Olomouc těšilo ze zisku sošky čtyřikrát: za rok 1997 ji obdržela Ludmila Machytková za roli kněžny Marie Anny Elisy v operetě Paganini, v roce 2006 získala Evellyn Pacoláková Cenu pro mladého činoherce do 33 let, v roce 2014 převzal Thálii Jiří Přibyl za ztvárnění Falstaffa ve stejnojmenné inscenaci Verdiho opery a v roce 2017 ocenění dostala primabalerína Yui Kyotani za ztvárnění Kitri v inscenaci Don Quijote.

0 0 vote
Ohodnoťte článek
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments