Dlouholetý ředitel Moravské filharmonie Olomouc nakonec ustoupil odborářům a rezignoval

Dlouholetý ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil, jehož odvolání požadovali odboráři a někteří členové uměleckého souboru, rezignoval na svoji funkci. Vypsáno bude nové výběrové řízení, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Pavel Urbášek (ČSSD). Odboráři před několika dny ohlásili, že kvůli Vladislavu Kvapilovi uspořádají 2. června symbolický protest na koncertě u příležitosti oslav svátku města.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj mfo.cz)

“Rada města vzala na vědomí rezignaci pana Kvapila na funkci ředitele Moravské filharmonie Olomouc, a to od 1. června,” uvedl náměstek primátora, podle kterého bude poté Vladislav Kvapil pověřen zastupováním ředitele Moravské filharmonie Olomouc do doby jmenování nového ředitele, který vzejde z chystaného výběrového řízení.

Kvapilovi a jeho spolupracovníkům ve vedení Moravské filharmonie Olomouc odboráři vytýkají údajný nezájem o tuto kulturní instituci a upřednostňování osobního prospěchu. Kvapil kritiku odborářů už dříve odmítl.

Odcházející ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil (zdroj FB MFO)

Odboráři tvrdí, že Kvapil neřídil Moravskou filharmonii Olomouc s péčí řádného hospodáře. “Způsob, jakým se zástupci zřizovatele vyrovnali s problematikou v rovině účetní a ekonomické, považujeme za skandální, stejně jako skutečnost, že fakta týkající se dalších rovin fungování instituce byla přejita mlčením,” upozornil předseda odborové organizace při Moravské filharmonii Olomouc Vojtěch Pospíšil. Odboráři proto požadovali, aby po odvolání Kvapila bylo vypsáno transparentní výběrové řízení na ředitele Moravské filharmonie Olomouc. Ve výběrové komisi by měli usednout odborníci z jiných institucí a měst i zástupce z řad členů filharmonie. Ředitel orchestru by podle Pospíšila měl mít časově omezené funkční období.

Dnes odboráři po rezignaci ředitele Moravské filharmonie Olomouc Vladislava Kvapila oznámili, že zrušili protest, který chystali na páteční koncert u příležitosti svátků města. Filharmonici chtěli na pódiu v historickém centru Olomouce hrát v tričkách s nápisem My jsme MFO, aby dali najevo svůj nesouhlas se setrváním Kvapila v čele tohoto významného hudebního tělesa, nakonec ale obléknou tradiční fraky.

Moravská filharmonie Olomouc je příspěvkovou organizací města. Vedení radnice řediteli Kvapilovi nedávno poslalo vytýkací dopis za chyby, na které upozornili auditoři při mimořádné kontrole. Z kontroly například vyplynulo, že ředitel bez souhlasu města podniká ve stejném oboru jako Moravská filharmonie Olomouc, přičemž nahrával v jejím sále, za jehož pronájem nezaplatil. Auditoři upozornili také na vyšší náhrady za použití soukromého automobilu ke služebním účelům, než připouštěla vyhláška. Výhodné to mělo být především pro Kvapila, protože najezdil nejvíce kilometrů.

Počátky vzniku Moravské filharmonie Olomouc spadají do konce devatenáctého století, kdy v Olomouci vznikl hudebně-pěvecký spolek Žerotín, který udržoval čilé umělecké kontakty s Antonínem Dvořákem. První koncertní sezonu odehrála Moravská filharmonie v letech 1945 až 1946. Základní stavební kameny uměleckého růstu filharmonie položil šéfdirigent František Stupka, na něhož navázali jeho pokračovatelé jako Jaromír Nohejl či Stanislav Macura. Současný šéfdirigent Petr Vronský působí u olomoucké filharmonie jedenáctou sezonu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat