Fotoreportáž: Dlouhý potlesk a slzy. Česká filharmonie se v Rudolfinu naposledy loučila s Jiřím Bělohlávkem

Ve zcela zaplněném pražském Rudolfinu dnes Česká filharmonie k uctění památky svého zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka provedla vokálně-instrumentální dílo Stabat mater od Antonína Dvořáka. Koncert zakončil dlouhotrvající potlesk a slzy na jevišti i v hledišti. Orchestr vedl dirigent Jakub Hrůša, který během dojemných ovací odběhl do publika obejmout pozůstalé po svém učiteli.

S Českou filharmonií vystoupili členové Pražského filharmonického sboru, sólových partů se zhostili Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Pavel Černoch a Jan Martiník. Všichni účinkující vystoupili bez nároku na honorář. Světově uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek zemřel po těžké nemoci 31. května.

V hledišti Rudolfina se objevilo mnoho osobností. Vedle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) dorazili například houslista Pavel Šporcl, klavírista Ivo Kahánek, pěvkyně Magdalena Kožená, herečka Hana Maciuchová nebo hokejový trenér Slavomír Lener.

“Všichni máme pocit, že je (Jiří Bělohlávek) stále s námi. Příběh uplynulých pěti let České filharmonie se točí, ať chceme nebo nechceme, kolem Jiřího Bělohlávka a jeho vztahu s orchestrem i lidmi okolo něj,” uvedl před koncertem generální ředitel filharmonie David Mareček. “Jiřího práce s Českou filharmonií skončila moc brzo. Naše plány šly až do roku 2022, stále by bylo kam společně jít a co objevovat,” dodal.

Stabat mater Antonína Dvořáka patřila k Bělohlávkovým oblíbeným skladbám. “Dvořákovu Stabat mater jsem si zamiloval už jako chlapec, když jsem jako člen Kühnova dětského sboru spoluúčinkoval na mnoha provedeních. Tehdy byla tradice, že o Velikonocích se Stabat Mater hrála ve Smetanově síni hned několikrát, a my jsme vždycky stáli v mušli nad orchestrem, odkud jsme zpívali sbor andělů ve čtvrté části. Od té doby to dílo ohromně miluji,” řekl Jiří Bělohlávek v souvislosti s vydáním Stabat mater u firmy Decca. Deska, která vyšla 5. května, je poslední Bělohlávkovou nahrávkou s Českou filharmonií.

Jakub Hrůša je od sezony 2015/2016 stálým hostujícím dirigentem České filharmonie. “Mně osobně odešel drahý osobní přítel. Nikdo mi již nebude moci nabídnout tu tak úžasně cennou, pozornou a navýsost kultivovanou zpětnou vazbu, kritické slovo, zasvěcené povzbuzení,” uvedl mimo jiné Jakub Hrůša ve svém projevu soustrasti poté, co Jiří Bělohlávek zemřel.

Stabat mater Antonína Dvořáka s podtitulem Oratorium pro sóla, sbor a orchestr je vokálně-instrumentální dílo na text starého církevního hymnu Stabat mater. Skladba měla premiéru 23. prosince 1880 v Praze. Text Stabat mater je báseň františkánského mnicha Jacoponeho da Todi ze třináctého století, která líčí utrpení matky Kristovy, stojící pod křížem, na němž umírá její syn.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments