Smetanovské výročí oslaví matiné v Národním divadle

V Národním divadle (ND) v Praze se dnes uskuteční matiné ke 195. výročí narození Bedřicha Smetany. Vystoupí sólisté Opery ND Marie Fajtová, Michaela Zajmi a Josef Moravec, klavíristé Šárka Knížetová, Alexandra Borodulina, Zdeněk Klauda a Martin Levický a Orchestr Státní opery s dirigentem Jiřím Štruncem. Jako zvláštní host se představí klavírní virtuos Miroslav Sekera.
Bedřich Smetana (foto archiv)

Koncert pořádaný ve spolupráci se Společností Bedřicha Smetany nabídne jeho skladby pro dva klavíry na čtyři ruce, předehry k divadelním hrám, rané písně i oblíbené operní árie. Ve výroční den Smetanova narození, 2. března 2019 uvede Národní divadlo inscenaci Libuše v režii Jana Buriana. V hlavních rolích se představí sólisté Dana Burešová a Svatopluk Sem.

Bedřich Smetana se stal ještě za svého života předním reprezentantem české hudby a národní kultury vůbec. Je tradičně označován za zakladatele moderní české národní hudby, výrazně ovlivnil následující generace českých skladatelů. Jeho dílo i osobnost jsou v českém prostředí předmětem soustavné pozornosti odborníků i interpretů, těší se značné oblibě u posluchačů a pronikly i do všeobecného povědomí. Ve světovém měřítku se však zájem o Smetanu zcela nerovná proslulosti Antonína Dvořáka nebo Leoše Janáčka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat