Do soutěže Pražské jaro se přihlásilo 157 mladých instrumentalistů z 35 zemí světa

Pražské jaro obdrželo do 74. ročníku mezinárodní hudební soutěže celkem 77 přihlášek v oboru viola a 80 přihlášek v oboru trombon. Mladých hudebníků do 30 let se v oboru viola přihlásilo nejvíce z Číny, Jižní Koreje a Spojených států amerických. V oboru trombon eviduje interpretační soutěž nejvíce přihlášených z České republiky, Polska a Německa. Celkově se v obou oborech hlásí mladí interpreti z 35 zemí.
Antoine Tamestit (zdroj Antoine Tamestit)
Antoine Tamestit (zdroj Antoine Tamestit)

„Vždy netrpělivě čekám do uzávěrky přihlášek se zvědavostí, jak velký zájem bude o vypsané obory nadcházejícího ročníku. Do každého nástroje se tentokrát hlásí osm desítek účastníků doslova z celého světa. Je to počet, ze kterého se na základě poslechu nahrávek vyberou ti nejlepší, které uslyšíme živě v květnu při jejich soutěžních vystoupeních. Na všechny pozvané se už velice těším,“ říká předseda stálé soutěžní komise Michal Kaňka.

„Kdykoliv mluvím s kolegy ze zahraničních festivalů, všichni jsou nadšeni z hvězdných jmen naší mezinárodní poroty. Když nyní po sečtení přihlášek vidíme, jak velký zájem ve světě naše soutěž vyvolává, jsem si jist, že se máme na co těšit,“ uvádí Pavel Trojan, ředitel festivalu Pražské jaro

Veřejná část soutěže se uskuteční od 7. do 14. května 2023 v Praze. Finálové kolo v oboru viola je naplánováno na sobotu 13. května 2023 v Rudolfinu, kdy Filharmonii Hradec Králové povede Robert Kružík. Finále trombonu bude v neděli 14. května 2023 v Obecním domě s PKF–Prague Philharmonia a s dirigentem Ondřejem Vrabcem.

Předsedou violové poroty je Antoine Tamestit (Francie) a členy Kristina Fialová (ČR), Garth Knox (Irsko), Pavel Nikl (ČR), Cynthia Phelps (USA), Lars Anders Tomter (Norsko) a Tabea Zimmermann (Německo). 

Porotě v oboru trombon předsedá Zdzisław Stolarczyk (Polsko) a členy jsou Zoltán Kiss (Maďarsko), Robert Kozánek (ČR), Fabrice Millischer (Francie), Lukáš Moťka (ČR), Oliver Siefert (Německo) a Jeremy Wilson (USA). 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments