Don Giovanni s Adamem Plachetkou ve Znojmě

  1. 1
  2. 2

Choreografie není v rámci této opery jednou z výrazných složek, avšak v tomto provedení hrála důležitou roli. Folklorní choreografka Ladislava Košíková se snažila o to, aby byl pohyb vždy odrazem a doprovodem dané scény, ve které se objevil. Pohyby vycházely převážně z přirozených gest a byly doplněny o prvky folkloru. Tanečníci byly v tomto případě pouze čtyři, takže o žádných velkých formacích či nápaditých figurách nelze mluvit. Avšak v rámci celkové koncepce bylo vše naprosto přirozené a nenásilné.

Dominantou scény (Tom Ciller) byla imitace dětského kolotoče s koníky a stánek se sladkostmi. Vše bylo doplněno bílými paravany v pozadí, které stály po celé délce jeviště. Určitě lze vyzdvihnut funkčnost scény. Kolotoč bylo možné za pomoci účinkujících otáčet a paravany sloužily jako vstupní dveře. Materiálem, použitým na výrobu dekorací, byl převážně papír, což v sobě skrývalo určité možnosti, jako bylo například závěrečné protržení paravanů, které zajistilo ještě dramatičtější závěr.

W.A. Mozart: Don Giovanni - Hudební festival Znojmo 2016 (zdroj facebook)
W. A. Mozart: Don Giovanni – Hudební festival Znojmo 2016 (zdroj FB festivalu)

Kostýmy byly z dílny Petry Krčmářové. Z velké části byly současné a pouze v určitých detailech doplněné o dějové a tematické kusy oblečení, případně rekvizity. Zatímco hlavní představitelé měli oblečení s částečně historickým nádechem, kostýmy sboristů i tanečníků byly zcela novodobé, laděné spíše do tmavých barev. Pro Dona Giovanniho byl zvolen modrý oblek, béžový kabát a výrazné žluté ponožky. Práce kostýmní výtvarnice byla vidět převážně na doplňujících kusech oblečení, které byly vyrobeny z bílé netkané textilie, tylu a jiných materiálově výrazných látek.

Díky současnému pojetí, přirozenosti hereckého projevu představitelů a soudružnosti jednotlivých složek opery patří znojemské zpracování Dona Giovanniho k nezapomenutelným hudebním zážitkům.

I váš text rádi v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: [email protected]

  1. 1
  2. 2

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na