Donizettiho Marie Stuartovna v Met

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Svědčí to jen a jen o mistrovství Joyce DiDonato , že s hlasem, který není velký, přitom dokáže pracovat tak bravurně. A to i v Metropolitní, kde publikum ocení hlavně průraznost hlasů, které „bourají sály“. Nejvíce za pozornost stojí její neochvějný cit pro hudbu i příběh. I v naší době dost málo vídaná vlastnost interpretů, která je však nezbytností pro interpretaci například Händela, Rossiniho a dalších, a kterou DiDonato tak skvěle vládne.

Ostatní zpěváci z obsazení se jen těžko mohli úrovni DiDonato rovnat. Matthew Rose jako Talbot se zhostil svého partu asi nejlépe v dlouhém duetu s Marií, kde se od ní dozvídá o rozsudku smrti. Matthew Polenzani s nejvíce nevděčnou rolí bezcharakterního a nestálého Leicestera zpíval působivě, jeho elegantně tvarované fráze vyzněly asi nejlépe v duetu s Talbotem na začátku opery.

Debutantka v Metropolitní Elza van den Heever z neznámých důvodů působí jako kovboj z Dodge City, který potřebuje poctivou starou herku, plivátko a dost žvýkacího tabáku. Tak vypadá i na scéně. Její hlas je jistý, znělý v horních rejstřících, při kterých si vyzpívala i potlesk na otevřené scéně. Je ovšem neznělý v nižších polohách, a tím velmi kontrastuje s břitkým a jiskřivým zpěvem Joyce DiDonato i ostatních představitelů. Joshua Hopkins jako Cecil a Maria Zifchak jako dvorní dáma Anna zvládli své vedlejší role se ctí.

Maurizio Benini bývá označován za nejlepšího rutinéra mezi dirigenty. Zejména delší orchestrální pasáže prvního dějství diriguje jaksi bez života, nudně, ochable. Naštěstí DiDonato svým jiskřivým, vznešeným a navýsost profesionálním výkonem dodává tomuto dlouho očekávanému příchodu Marie Stuartovny na jeviště Met dostatečnou důstojnost a můžeme jí za to být vděčni.

(The Classical Review – 1.1.2013 – Marion Lignana Rosenberg)
Gaetano Donizetti:
Maria Stuarda
Dirigent: Maurizio Benini
Režie: David McVicar
Scéna a kostýmy: John MacFarlane
Světla: Jennifer Tipton
Choreografie: Leah Hausman
The Metropolitan Opera orchestra and Chorus
Premiéra 31. prosince 2012 Metropolitan Opera New York
(Live: Met in HD 19.1.2013)

Mary Stuart (Maria Stuarda) – Joyce DiDonato
Queen Elizabeth I (Elisabetta) – Elza van den Heever
Robert (Roberto) Dudley – Matthew Polenzani
George (Giorgio) Talbot – Matthew Rose
William (Guglielmo) Cecil – Joshua Hopkins
Jane (Anna) Kennedy – Maria Zifchak

www.metopera.org

Foto Ken Howard
Přeložila Jana Schwarzová, redakčně kráceno 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Donizetti: Maria Stuarda (Met New York)

[yasr_visitor_votes postid="38237" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments