Dřív se mohli spolehnout, že když s nimi není, nemůže je kontrolovat. Teď už ale na ně všechny Jiří Bělohlávek vidí

Tisíce lidí včera večer na zaplněném Hradčanském náměstí v Praze sledovaly vystoupení České filharmonie, která si na závěrečný koncert 121. sezony pozvala soubor Jazz at Lincoln Center Orchestra v čele s trumpetistou Wyntonem Marsalisem. Podle odhadů policie dorazilo i přes teplé počasí více než pět tisíc posluchačů. Mnozí z přítomných se museli spokojit s místy ke stání, část lidí si sedla přímo na dlažbu, a protože někteří vytáhli i občerstvení, připomínala část hlediště velký piknik. Vstup na koncert byl volný.

Davy lidí, mezi nimiž bylo mnoho cizinců a maminek s kočárky, mohly dění na jevišti sledovat díky velkým obrazovkám přenášejícím přímý přenos České televize. Pohledy posluchačů často směřovaly k zatažené obloze, obavy z deště se naplnily až v závěru koncertu.

Česká filharmonie uzavřela sezonu koncertem pod širým nebem již popáté. Napoprvé s ní před čtyřmi lety na zcela zaplněném Staroměstském náměstí v Praze vystoupil i americký zpěvák a dirigent Bobby McFerrin.

“Členové Česká filharmonie se v minulosti mohli spolehnout, že když s nimi není pan šéfdirigent Bělohlávek, tak je nemůže kontrolovat. Teď už ale na ně všechny vidí,” připomněl moderátor Marek Eben šéfdirigenta orchestru Jiřího Bělohlávka, který zemřel 31. května.

Devítinásobný držitel Grammy Wynton Marsalis společně s newyorskou kapelou Jazz at Lincoln Center Orchestra zahájili večer skladbou The Mooche autorů Duka Ellingtona, Irvinga Millse a Billyho Strayhorna. Publikum odměňovalo uznalým potleskem každého ze sólujících hráčů i v následujících skladbách Big Fat Alice’s Blues a Portrait of Louis Armstrong, pod nimiž je jako autor podepsaný Ellington.

Poté se za velkého aplausu na jeviště dostavili neformálně oblečení členové České filharmonie, aby společně s dirigentem Waynem Marshallem a souborem Jazz at Lincoln Center Orchestra provedli Marsalisovu Symfonii č. 3 Swing Symphony. “Swing Symphony je pro mě takový úžasný exkurz po všech možných stránkách jazzového repertoáru. Jsou v ní různé styly a emoce, všechno, co je s jazzem spojené,” uvedl Wayne Marshall.

Česká filharmonie při přípravě koncertů pod širým nebem volí jeden rok spíše tradiční program s členy filharmonie v roli sólistů nebo s mladými talentovanými hudebníky a v roce následujícím pak nabízí jazzovější repertoár.

 

Open air koncert 2017
Dirigent: Wayne Marshall
Wynton Marsalis (umělecký vedoucí, trubka)
Greg Gisbert (trubka)
Kenny Rampton (trubka)
Marcus Printup (trubka)
Vincent Gardner (trombon)
Chris Crenshaw (trombon)
Elliot Mason (trombon)
Sherman Irby (altsaxofon a sopránsaxofon, flétna, klarinet)
Ted Nash (altsaxofon a sopránsaxofon, flétna, klarinet)
Victor Goines (tenorsaxofon a sopránsaxofon, klarinet, basklarinet)
Walter Blanding (tenorsaxofon a sopránsaxofon, klarinet)
Paul Nedzela (barytonsaxofon a sopránsaxofon, basklarinet)
Dan Nimmer (klavír)
Carlos Henriquez (kontrabas)
Marion Felder (bicí)
Česká filharmonie
Jazz at Lincoln Center Orchestra
22. června 2017 Hradčanské náměstí Praha

program:
Duke Ellington / Irving Mills: The Mooche
Duke Ellington / Billy Strayhorn: Big Fat Alice’s Blues
Duke Ellington: Portrait of Louis Armstrong
Wynton Marsalis: Symfonie č. 3 “Swing Symphony”

www.ceskafilharmonie.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat