Důležité je nesnít o kariéře, ale o hudbě

  1. 1
  2. 2

Zázrak z Opavy dostal talent do vínku od obou rodičů. Od chvíle, kdy jej jako dvouletého posadili ke klavíru, už ho nikdo nemusel nutit cvičit. Ve čtyřech letech přišlo první koncertní vystoupení, jako desetiletý absolvoval turné po Spojených státech. První CD mu vyšlo, když oslavil jedenácté narozeniny a o rok později se stal posluchačem ostravské univerzity (nastoupit v sedmi letech na konzervatoř mu nedovolilo ministerstvo školství). Rozvíjení talentu se musel přizpůsobit provoz celé rodiny i školní docházka. Vždyť „takový klavírista se rodí jednou za třicet let,“ jak prohlásil Vladimir Ashkenazy.

Pianistické základy, které mu vštípili rodiče, prohluboval na vídeňské vysoké škole pod vedením Petera Barcaby a na akademii v Katowicích ve třídě Andrzeje Jasinského. Doma jej vedl Rudolf Bernatík, konzultoval také s Martou Toaderovou. V době, kdy jeho vrstevníci usilují o získání stipendia v zahraničí, měl Lukáš několik prestižních nabídek. Do dalšího studia se však nehrnul – jeho koncertní závazky plnily značnou část roku. Do toho přibyl závazek rodinný – narodil se mu syn. Nakonec zvolil New England Conservatory v Bostonu, kterou vloni s vyznamenáním absolvoval.

Orchestrů, s nimiž spolupracoval, je dlouhá řada – za všechny jmenujme BBC Philharmonic, Philharmonia, Royal Liverpool Orchestra, Petrohradská filharmonie, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, NHK a další. Hrál pod taktovkou Paava Järviho, Marin Alsopové, Vasilije Sinajského, Gianandrey Nosedy. Na kontě má přes tisíc koncertů a před sebou jeden dosud nesplněný sen: vystoupit s Berlínskou filharmonií.

Zatímco pódium je jeho život, o soutěžních úspěších mluví tento introvert jen mimochodem. Už v dětských letech se stal vítězem několika mezinárodních klání. V největší světové soutěži Vana Cliburna v Texasu získal v roce 2009 cenu poroty. V březnu 2010 zaznamenal vítězství na jedné z nejprestižnějších zaoceánských soutěží Hilton Head International Piano Competition a před rokem si odnesl náruč diplomů (První cenu, Velkou cenu a čtyři speciální ceny) z mezinárodní klavírní soutěže UNISA Vodacom v jihoamerické Pretorii. Sbírání medailí však pro něj nikdy nebylo metou.

(Zdroj: www.firkusny.cz)

Foto Irena Kim

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na