Dům hudby v Pardubicích má projít modernizací

Pardubický kraj připravuje vylepšení společenských prostor Domu hudby v Pardubicích. Mírnou proměnu již prodělala kavárna, další postupné změny budou následovat na sklonku roku 2018. Novinářům to dnes oznámil náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL). V osmdesátých letech bylo v objektu sídlo KSČ, dům není koncipovaný pro hudební produkce.

Dům hudby Pardubice (zdroj cs.wikipedia.org/Michal Louč)

Budova z roku 1983 byla nejen stranickým objektem, působili v ní také svazáci a monopolní odborová organizace ROH. Na počátku devatesátých let získal budovu stát a začaly ji využívat Konzervatoř Pardubice, Východočeský státní komorní orchestr, dnešní Komorní filharmonie Pardubice a Základní umělecká škola Havlíčkova.

„Prostory jsou v mnoha ohledech technicky i uživatelsky dožilé. Zásadně se změnil jejich účel využití. Byly plánované jako zasedací místnosti,“ řekl Línek. Kraj v roce 2004 opravil za 51 milionů velký sál a instaloval v něm varhany. Žádná jiné obměna či inovace nebyla, řekl náměstek Roman Línek.

Studii úprav již dokončil architekt Ondřej Teplý ze společnosti Mixage společně s tvůrcem návrhu původního objektu Janem Třeštíkem. Zachová se a ještě víc jej podtrhnou skleněné průhledy skrz celý dům. Nabízí vyhlídku do zeleně i na zámek.

„Odstraní se nános původní doby. Uživatelé změnili funkci domu, některé změny byly pozitivní, jiné negativní. Vše nahradíme lepším designem. Hodnotné jsou podhledy, obklady, kvalitní materiál, ty budou hrát gros tohoto interiéru, nebudou zakryty,“ nastínil architekt Ondřej Teplý.

Dům bude potřeba také vybavit lepší audiovizuální technikou, zasedací místnosti nejsou koncipované pro zkoušky hudebníků ani koncerty. Nemají ideální akustiku. Všechny tři sály, tedy dva malé a jeden velký, budou po obměně techniky vhodné i pro přednášky a konferenční setkání. V současné kavárně už jsou nové stolky a židle, podle architekta Jana Třeštíka se do prostor lépe hodí. „Jsem rád, že se tento prostor očistil, prosvětlil a zpřehlednil,“ řekl.

Kromě obnovy interiérů za 25 až 30 milionů korun hejtmanství připravuje zateplení budovy včetně výměny oken za 40 milionů korun. Práce se budou dělat současně. Skončí patrně v roce 2020.

„Konzervatoř bude moci dělat různé typy akcí, další nájemci tu mohou pořádat konference a podobně,“ řekl zástupce ředitele konzervatoře Alois Mach. Škola má 250 studentů, dalších 1.200 žáků dochází do Domu hudby například ze základní umělecké školy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat