Dva janáčkovské festivaly na severu Moravy se spojují v jeden – Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Dva moravskoslezské hudební festivaly věnované Leoši Janáčkovi – ostravský Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy – se spojily v jeden. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se uskuteční od 21. května do 1. července 2018. Informoval o tom dnes ředitel festivalu Jaromír Javůrek.
Janáčkův máj (zdroj JM / archiv)

Základní festivalovou osou budou Ostrava a Hukvaldy – místa úmrtí a narození Leoše Janáčka. Součástí festivalu budou nadále koncerty ve vybraných městech a obcích Moravskoslezského kraje. Programovou náplní festivalu bude prezentace děl Leoše Janáčka na co nejvyšší umělecké úrovni a propagace české hudební tvorby jak současné, tak meziválečné.

„Janáčkův máj řešil možnosti svého dalšího rozvoje a Janáčkovy Hukvaldy problémy své existence. Spojení obou festivalů se z hlediska ekonomického, propagačního, prezentačního a především další perspektivy jeví nejen jako jediná možná, ale přímo ideální cesta, pokud něco může v dnešní společnosti ideální být. První ohlasy, a to ze všech stran, jsou velmi pozitivní,“ řekl Jaromír Javůrek, jenž poslední dobou řídil obě hudební přehlídky.

Podle něj je pravděpodobné, že hukvaldská akce by zanikla. Přehlídce chyběli sponzoři a podpora z veřejných zdrojů by nebyla schopna festival finančně zajistit. Změna podle Javůrka zachová programové principy obou akcí. „V zásadě se nic nezmění, dramaturgické principy budou zachovány. Ale větší prostor a větší různorodost prostředí nám umožní větší variabilitu a více možností. Jazz a smysluplný crossover budou mít své místo na festivalu i nadále,“ řekl ředitel.

Dodal, že v roce 2018 festival nabídne posluchačům pětatřicet koncertů a další doprovodné akce. Vedle hlavních festivalových pódií v Ostravě a v Hukvaldech zůstanou zachovány koncerty i v dalších vybraných městech Moravskoslezského kraje. „Celkově bude nabídka, a to jak programová, tak interpretační, daleko bohatší a věřím, že i zajímavější,“ míní ředitel.

Festival nabídne slavné české operní árie v podání basbarytonisty Adama Plachetky, legendu polské soudobé hudby Krzysztofa Pendereckého, světového pianistu Romana Rabinoviche, Litevský národní symfonický orchestr, Camerata Salzburg a Českou filharmonii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat