Dva janáčkovské festivaly na severu Moravy se spojují v jeden – Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Dva moravskoslezské hudební festivaly věnované Leoši Janáčkovi – ostravský Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy – se spojily v jeden. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se uskuteční od 21. května do 1. července 2018. Informoval o tom dnes ředitel festivalu Jaromír Javůrek.
Janáčkův máj (zdroj JM / archiv)

Základní festivalovou osou budou Ostrava a Hukvaldy – místa úmrtí a narození Leoše Janáčka. Součástí festivalu budou nadále koncerty ve vybraných městech a obcích Moravskoslezského kraje. Programovou náplní festivalu bude prezentace děl Leoše Janáčka na co nejvyšší umělecké úrovni a propagace české hudební tvorby jak současné, tak meziválečné.

“Janáčkův máj řešil možnosti svého dalšího rozvoje a Janáčkovy Hukvaldy problémy své existence. Spojení obou festivalů se z hlediska ekonomického, propagačního, prezentačního a především další perspektivy jeví nejen jako jediná možná, ale přímo ideální cesta, pokud něco může v dnešní společnosti ideální být. První ohlasy, a to ze všech stran, jsou velmi pozitivní,” řekl Jaromír Javůrek, jenž poslední dobou řídil obě hudební přehlídky.

Podle něj je pravděpodobné, že hukvaldská akce by zanikla. Přehlídce chyběli sponzoři a podpora z veřejných zdrojů by nebyla schopna festival finančně zajistit. Změna podle Javůrka zachová programové principy obou akcí. “V zásadě se nic nezmění, dramaturgické principy budou zachovány. Ale větší prostor a větší různorodost prostředí nám umožní větší variabilitu a více možností. Jazz a smysluplný crossover budou mít své místo na festivalu i nadále,” řekl ředitel.

Dodal, že v roce 2018 festival nabídne posluchačům pětatřicet koncertů a další doprovodné akce. Vedle hlavních festivalových pódií v Ostravě a v Hukvaldech zůstanou zachovány koncerty i v dalších vybraných městech Moravskoslezského kraje. “Celkově bude nabídka, a to jak programová, tak interpretační, daleko bohatší a věřím, že i zajímavější,” míní ředitel.

Festival nabídne slavné české operní árie v podání basbarytonisty Adama Plachetky, legendu polské soudobé hudby Krzysztofa Pendereckého, světového pianistu Romana Rabinoviche, Litevský národní symfonický orchestr, Camerata Salzburg a Českou filharmonii.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na