Dvořákova Praha uctí památku Jiřího Bělohlávka a také skladatelova vnuka

Desátý ročník festivalu Dvořákova Praha, který se koná od 7. do 23. září, uctí památku skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. a dirigenta Jiřího Bělohlávka. Antonín Dvořák III. zemřel letos 29. května. Pořadatelé vzdají hold jeho památce koncertem Requiem 14. září. Vzpomínkou na šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, jenž zemřel o dva dny později, bude koncert České filharmonie 20. září.

„Tři koncerty, které měl na letošní Dvořákově Praze s Českou filharmonií řídit Jiří Bělohlávek, se uskuteční v plném rozsahu. Requiem Antonína Dvořáka 13. a 14. září provede se sólisty a Pražským filharmonickým sborem Jakub Hrůša,” uvedl umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec. Českou filharmonii pak bude 20. září dirigovat Petr Altrichter s programem, v němž zazní také Dvořákův Violoncellový koncert h moll se sólistou Jeanem-Guihenem Queyrasem.

Dvořákova Praha – Rudolfinum Praha (zdroj FB Dvořákovy Prahy)

Hlavním festivalovým centrem bude tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady se uskuteční kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vedle známých i méně hraných děl Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září sto sedmdesát šest let, zazní hudba dalších autorů.

Letošní ročník Dvořákovy Prahy zahájí 7. září oratorium Stabat Mater, v němž své síly spojí kvartet sólistů, který tvoří lotyšská sopranistka Kristīne Opolais, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, polský tenorista Piotr Beczała a německý basista René Pape. Doprovodí je orchestr PKF – Prague Philharmonia pod vedením svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma a Český filharmonický sbor Brno.

„Dlouho jsme tento komplex oratorií obcházeli uctivým obloukem, ale o to větší událostí bude, a to i díky uměleckému obsazení se sólisty známými z prestižních operních domů,” sdělil Vrabec.

Úvodní koncert letošní Dvořákovy Prahy bude přenášet ČT art i TV Arte, v dolní části pražského Václavského náměstí pak bude koncert promítán na velkoplošnou obrazovku.

Komorní řada nese v letošním roce rukopis kurátora, kterým je hornista a dirigent Radek Baborák. V souladu s jeho specializací budou v programu oproti předchozím letům dominovat dechové nástroje. Radek Baborák bude i v čele nově vytvořeného Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy, složeného z hráčů předních evropských orchestrů, sólistů a pedagogů.

Vedle Vídeňských symfoniků a Essenských filharmoniků s Tomášem Netopilem se mohou posluchači těšit na Londýnský filharmonický orchestr s šéfdirigentem Vladimirem Jurowským, Gustav Mahler Jugendorchester pod vedením Ingo Metzmachera a s francouzským klavíristou Jeanem-Yvesem Thibaudetem. Festivalový recitál bude patřit klavíristovi a pedagogovi Ivanovi Klánskému, na Dni D zahrají mladí čeští umělci stojící na začátku úspěšné mezinárodní kariéry.

Podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře byl loni rozpočet festivalu přibližně 40 milionů korun, podobný bude letos. V tuto chvíli je vyprodanost festivalových koncertů 70 procent, o deset procent více než loni. Kompletní program je k dispozici na webu Dvořákovy Prahy.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na