Dvořákova Praha uctí památku Jiřího Bělohlávka a také skladatelova vnuka

Desátý ročník festivalu Dvořákova Praha, který se koná od 7. do 23. září, uctí památku skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. a dirigenta Jiřího Bělohlávka. Antonín Dvořák III. zemřel letos 29. května. Pořadatelé vzdají hold jeho památce koncertem Requiem 14. září. Vzpomínkou na šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, jenž zemřel o dva dny později, bude koncert České filharmonie 20. září.

„Tři koncerty, které měl na letošní Dvořákově Praze s Českou filharmonií řídit Jiří Bělohlávek, se uskuteční v plném rozsahu. Requiem Antonína Dvořáka 13. a 14. září provede se sólisty a Pražským filharmonickým sborem Jakub Hrůša,“ uvedl umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec. Českou filharmonii pak bude 20. září dirigovat Petr Altrichter s programem, v němž zazní také Dvořákův Violoncellový koncert h moll se sólistou Jeanem-Guihenem Queyrasem.

Dvořákova Praha – Rudolfinum Praha (zdroj FB Dvořákovy Prahy)

Hlavním festivalovým centrem bude tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady se uskuteční kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vedle známých i méně hraných děl Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září sto sedmdesát šest let, zazní hudba dalších autorů.

Letošní ročník Dvořákovy Prahy zahájí 7. září oratorium Stabat Mater, v němž své síly spojí kvartet sólistů, který tvoří lotyšská sopranistka Kristīne Opolais, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, polský tenorista Piotr Beczała a německý basista René Pape. Doprovodí je orchestr PKF – Prague Philharmonia pod vedením svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma a Český filharmonický sbor Brno.

„Dlouho jsme tento komplex oratorií obcházeli uctivým obloukem, ale o to větší událostí bude, a to i díky uměleckému obsazení se sólisty známými z prestižních operních domů,“ sdělil Vrabec.

Úvodní koncert letošní Dvořákovy Prahy bude přenášet ČT art i TV Arte, v dolní části pražského Václavského náměstí pak bude koncert promítán na velkoplošnou obrazovku.

Komorní řada nese v letošním roce rukopis kurátora, kterým je hornista a dirigent Radek Baborák. V souladu s jeho specializací budou v programu oproti předchozím letům dominovat dechové nástroje. Radek Baborák bude i v čele nově vytvořeného Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy, složeného z hráčů předních evropských orchestrů, sólistů a pedagogů.

Vedle Vídeňských symfoniků a Essenských filharmoniků s Tomášem Netopilem se mohou posluchači těšit na Londýnský filharmonický orchestr s šéfdirigentem Vladimirem Jurowským, Gustav Mahler Jugendorchester pod vedením Ingo Metzmachera a s francouzským klavíristou Jeanem-Yvesem Thibaudetem. Festivalový recitál bude patřit klavíristovi a pedagogovi Ivanovi Klánskému, na Dni D zahrají mladí čeští umělci stojící na začátku úspěšné mezinárodní kariéry.

Podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře byl loni rozpočet festivalu přibližně 40 milionů korun, podobný bude letos. V tuto chvíli je vyprodanost festivalových koncertů 70 procent, o deset procent více než loni. Kompletní program je k dispozici na webu Dvořákovy Prahy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat