Dvořákova Praha zahájena, Stabat mater zpívali Opolais, Kurucová, Samek a Pape, orchestr PKF vedl Villaume

Oratorium Antonína Dvořáka Stabat mater dnes ve zcela vyprodaném Rudolfinu zahájilo 10. ročník festivalu Dvořákova Praha. Publikum aplaudovalo kvartetu sólistů, který tvořili lotyšská sopranistka Kristīne Opolais, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, německý basista René Pape a český tenorista Richard Samek. Ten na poslední chvíli nahradil polského pěvce Piotra Beczału, který nevystoupil ze zdravotních důvodů.

“Richard Samek byl pro nás první volbou, a to zejména díky koncertní i nahrávací spolupráci s panem dirigentem Bělohlávkem a BBC Symphony Orchestra a zkušenostem s Dvořákovými oratorii, která provedl v Londýně, Římě i pražském Rudolfinu. Navíc se Samkův tenor s hlasy ostatních sólistů dobře pojí,” uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. O uvolnění Richarda Samka pro dnešní koncert  vedení Dvořákovy Prahy požádalo operu v Essenu, kde tenorista momentálně zkouší inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty.

Sólisty doprovodil orchestr PKF – Prague Philharmonia pod vedením svého šéfdirigenta Emmanuela Villaumea a Český filharmonický sbor Brno. Textem Stabat Mater je báseň františkánského mnicha Jacoponea da Todi ze třináctého století, která líčí utrpení matky Kristovy, stojící pod křížem, na němž umírá její syn. Ze zahajovacího koncertu Dvořákovy Prahy Opera Plus připravuje recenzi.

Dvořákova Praha – Rudolfinum – ilustrační foto (zdroj DP)

Festival pokračuje 8. září koncertem Londýnského filharmonického orchestru s šéfdirigentem Vladimirem Jurowským. Posluchači se dále mohou těšit na Vídeňské symfoniky a Essenské filharmoniky s Tomášem Netopilem nebo Gustav Mahler Jugendorchester pod vedením Ingo Metzmachera a s francouzským klavíristou Jeanem-Yvesem Thibaudetem. Na Dni D zahrají mladí čeští umělci stojící na začátku úspěšné mezinárodní kariéry.

Hlavním festivalovým centrem bude do 23. září tradičně Rudolfinum. Koncerty komorní řady se uskuteční kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vedle známých i méně hraných děl Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září 176 let, zazní také hudba dalších autorů.

Dvořákova Praha uctí památku skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. a dirigenta Jiřího Bělohlávka. Antonín Dvořák III. zemřel letos 29. května. Pořadatelé vzpomenou jeho památku 14. září koncertem Requiem. Vzpomínkou na šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, jenž zemřel o dva dny později, bude koncert prvního českého orchestru 20. září. Komorní řada Dvořákovy Prahy letos nese rukopis kurátora, kterým je hornista a dirigent Radek Baborák.

Pořadatelé festivalu již oznámili, že letošní Cenu Antonína Dvořáka, související s jejich akcí, získá klavírní virtuóz Ivan Klánský. Mezinárodně respektovaný interpret Chopina, Bacha, Beethovena, stejně jako Smetany, Dvořáka či Janáčka cenu převezme 18. září na půdě ministerstva kultury z rukou ministra Daniela Hermana (KDU-ČSL) a mecenáše Karla Komárka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat