Dvořákova Rusalka míří do New Yorku na třítýdenní výstavu

Antonín Dvořák (zdroj cs.wikipedia.org)

Jediný autentický notový záznam opery Rusalka Antonína Dvořáka poprvé opustí Českou republiku a vydá se na cestu do Spojených států. Výstava v Českém národním domě v New Yorku, kam dílo zamíří, začne 1. února a potrvá zhruba tři týdny. Na svém webu o tom informuje Národní muzeum.

Rusalčina árie o měsíčku – detail partitury (zdroj antonin-dvorak.cz)

Návštěvníci uvidí také další zajímavé předměty a dokumenty, například originál libreta opery o nešťastné víle, Dvořákův americký skicář, scénické návrhy a kostýmy.

V New Yorku Národní muzeum v roce 2014 vystavovalo rukopis partitury Dvořákovy Novosvětské. Dělo se tak u příležitosti oslav pětadvacátého výročí sametové revoluce, kdy Česká filharmonie zahrála v newyorské Carnegie Hall Dvořákovu symfonii Z Nového světa – v místě, kde měla svou světovou premiéru. Rukopis tehdy české území opustil poprvé po sto letech.

V Metropolitní opeře v New Yorku se ve čtvrtek 2. února uskuteční premiéra nového nastudování Dvořákovy Rusalky. Její tóny zazní ve slavné koncertní síni teprve potřetí v historii. Režisérkou české pohádkové opery bude Američanka Mary Zimmerman, v titulní roli se představí světoznámá lotyšská sopranistka Kristīne Opolais.

Newyorská scéna nabídla posluchačům Dvořákovu operu zatím naposledy v roce 2014. Roli Rusalky tehdy ztvárnila americká pěvkyně Renée Fleming v režii Otto Schenka (výběr z recenzí v zahraničním tisku najdete zde).

Autorem libreta romantické pohádkové opery Rusalka je Jaroslav Kvapil. Byla dokončena v roce 1900, premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle. Roli Rusalky jako první zpívala Růžena Maturová. Nejznámější árie z této opery je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat