Dvořákův rodný dům projde rekonstrukcí jejíž součástí bude i moderní muzejní expozice

Rodina Lobkowiczů a Lobkowicz Collections, o.p.s. zahájí v letošním roce kompletní revitalizaci rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. Zásadní stavební rekonstrukce se dočkají existující budovy, dostavěny budou některé nové objekty a také bude vytvořena moderní muzejní expozice, která bude inovativní jak z hlediska užité technologie, tak i kurátorské koncepce a přístupu k návštěvníkovi.

Rodný dům Antonína Dvořáka, Nelahozeves (zdroj Lobkowicz Collections)
Rodný dům Antonína Dvořáka, Nelahozeves (zdroj Lobkowicz Collections)

Budova bývalého hostince, ve které se Antonín Dvořák narodil, je spolu se sousedními budovami hospodářské usedlosti od roku 1958 prohlášena za kulturní památku. Na jaře 2019 převzala správu areálu společnost Lobkowicz Collections, o.p.s. a začala se připravovat jeho kompletní obnova. Pro rodinu Lobkowiczů se jedná o jeden z největších a nejdůležitějších projektů v její novodobé historii.

Budoucí muzeum si klade za cíl propojit hudbu s geniem loci Dvořákova rodiště a představit návštěvníkům atmosféru malé středočeské vsi první poloviny 19. století. Smyslem projektu je rozšířit povědomí o Dvořákově dětství, vlivech a inspiracích, které formovaly jeho osobnost a měly zásadní dopad na jeho budoucí tvorbu. A to mezi širokým publikem jak v České republice, tak v zahraničí. „Chceme umístit Nelahozeves na kulturní mapu světa a vytvořit zde muzeum, které bude skladatele Dvořákova významu náležitě reprezentovat,“ říká William Lobkowicz.

Obnova rodného domu Antonína Dvořáka a vytvoření inovativní muzejní expozice jsou vnímány nejen odbornou veřejností, ale i obcí Nelahozeves a Středočeským krajem, jako velmi přínosný projekt, který přispěje k prohloubení kulturní vzdělanosti v oblasti dějin hudby i zvýšení turistické atraktivity regionu. Areál rodného domu se v budoucnu stane místem, které nabídne unikátní muzejní zážitky, edukační a koncertní programy, stejně jako další doprovodné kulturní akce.

Projektu samotnému předcházela několikaletá pečlivá příprava a byl finančně podpořen z darů od soukromých dárců i grantů z institucionálních dotačních zdrojů. Jedním z těchto poskytovatelů jsou i Fondy EHP a Norska, které poskytly finanční prostředky ve výši bezmála 6 milionů Kč. Tyto peníze budou použity také na vývoj a vytvoření části muzejní expozice, která bude obsahovat technologicky unikátní inovativní audio prvky, které napomohou návštěvníkům zprostředkovat historická fakta o světoznámém skladateli i jeho dětství stráveném v Nelahozevsi a skrze jedinečnou muzejní zkušenost umožní lépe pochopit původ jeho inspirace.

Předpokládané datum dokončení projektu a znovuotevření je plánováno na jaro 2024.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments