Edukační aktivity České filharmonie mají úspěch

Česká filharmonie pořádá řadu hudebně vzdělávacích projektů: Čhavorenge, Ida Kelarová a hudebníci projektu Romano Drom zahájili konferenci Asociace britských orchestrů v Belfastu. Nová centra na podporu hudební výchovy v Hořicích, Litoměřicích a Velvarech zahájila svou činnost. Šestý ročník společného orchestru ČF-ZUŠ otevřely zkoušky žáků ze šesti krajů ČR a hudebníků filharmonie. V prosinci 2018 a lednu 2019 se odehrálo 68 edukačních programů celkem pro 11.777 účastníků, což je od začátku sezóny 194 akcí pro téměř 33.000 posluchačů.
ČF a Čhavorenge, Belfast 2019 (foto Petra hajská)

BELFAST 2019
Po letním Rumunsku a Bulharsku čekala dětský pěvecký sbor Čhavorenge a hudebníky ČF další společná cesta do ciziny. Vedla do Belfastu, kde se 23.–25. ledna odehrávala výroční konference Asociace britských orchestrů. Vystoupení Čhavorenge ji otevřelo. Ida Kelarová také přednášela pro delegáty konference, kteří viděli ukázku z dokumentu ČT/ČF „O čo ide Idě“.

Během severoirského pobytu se dále odehrály workshopy, které propojily Čhavorenge s místními dětmi katolického a protestantského vyznání. Hudebníci ČF se ještě stihli zapojit do mezinárodně obsazeného orchestru, který během konference provedl mj. Šostakovičovu Čtvrtou symfonii.

Richard Wigley, ředitel pořádajícího Ulster Orchestra, dodává: „Téma konference bylo Cross border, tedy překračování hranic. Téma dobře načasované v době, kdy s napětím očekáváme výsledky vyjednávání o brexitu a jejich dopad na naši hranici s Irskem. Osobně jsem silným zastáncem spolupráce a udržování otevřených dveří, takže jsem jako jedno z témat konference zvolil roli hudby při překonávání překážek. Proto jsme pozvali Čhavorenge, sbor dětí vystavených chudobě, sociálnímu vyloučení a předsudkům… Aby i tady byla vidět čirá radost, kterou s nimi zároveň sdílejí hudebníci České filharmonie. Vize Idy Kelarové a ČF a neutuchající snaha ji uskutečnit jsou inspirativní samy o sobě.“

Jeden z hudebníků Ulsterského orchestru, Jonathan Simmance, vzkazuje: „Okouzlili a inspirovali jste každého, kdo vás slyšel – víc než byste si kdy uměli představit. Doufám, že se naše cesty zase propojí a moc se těším, že uslyším o vašich budoucích dobrodružstvích, kamkoliv vás zavedou.“

Hudba do škol (foto Petra Hajská)

HUDBA DO ŠKOL

V projektu podporujícím výuku hudební výchovy a její pedagogy, který vstupuje už do třetího roku svého trvání, došlo ke střídání „na kapitánském můstku“. V čele projektu – namísto Olgy Kozánkové a Kláry Boudalové, kterým za dosavadní práci pro projekt moc děkujeme – stojí od února 2019 Eva Filipová, Daniela Bálková a Irena Záhorská. Koordinátorem ve vztahu k regionálním centrům je Jakub Moravec.

À propos: regionální centra. Jde o čerstvý vítr vanoucí díky nadšeným pedagogům, aktivním účastníkům Hudby do škol, kteří se nezalekli výzvy zřídit ve svém městě jakousi pobočku, otevřenou všem zájemcům z blízkého i vzdáleného okolí. V Hořicích, Litoměřicích a Velvarech se od konce podzimu stihlo 1–2 setkání s krásnými výsledky. Síť vztahů, která takto vzniká, je plná příslibů. A to už se klubou další centra: v Liberci, Olomouci…!

Na konci ledna se uskutečnilo tradiční pražské setkání věnované tématu využití populární hudby v HV. Ve zpětných vazbách jsme se pedagogů ptali, jak na nové inspirace reagují jejich žáci přímo v hodinách. Snad potěší několik reakcí: „Děti to baví. Rády pracují na něčem, co má smysl a co je veselé. Vycítí, že si je učitelka jistá v kramflecích.“ – „Když jsme s dětmi zahráli písničku s baskytarou, boomwhackery, Orffovými nástroji atd., byly všechny nadšené a jeden chlapec řekl: Díky, pane učiteli, za supr hodinu J“ – „Formát kapely ve třídě má největší úspěch i v začátečnickém stavu, hrání Queen fascinuje všechny.“ – „Žáci jsou nadšení, škola také.“ – „Potlesk na konci hodiny…“

Mimochodem dosavadních už skoro tři sta pedagogů hudební výchovy, kteří se našich setkání zúčastnili a zúčastňují, to čistě teoreticky znamená dosah projektu asi ke 100 000 žáků a studentů. Věříme, že nám bude přáno setkávat se ještě dlouho a protkávat Českou republiku dalšími hudebně výchovnými nitkami.

Čtyři kroky (foto Petr Kadelc)

SPOLEČNÝ ORCHESTR ŽÁKŮ ZUŠ A HUDEBNÍKŮ ČESKÉ FILHARMONIE

Na šedesát mladých instrumentalistů od Aše po Jeseník se účastní šestého ročníku projektu, který svého času zahajoval Jiří Bělohlávek. To bylo v červnu 2014. Začátkem ledna 2019 proběhly v Rudolfinu první zkoušky smyčců pod vedením Ladislava Ciglera a filharmoniků, kteří vedli dělenky dalších nástrojových skupin. Průběh byl vysoce individuální. Šéf bicistické sekce Pavel Polívka tak například charakteristicky poznamenal, že se se svými svěřenci během prvního setkání vzájemně „spíš jenom tak oťukávali“.

V únoru nás čeká další kolo dělených zkoušek pod vedením filharmoniků, v březnu pak práce s dirigentem Robertem Kružíkem a v dubnu s Petrem Altrichterem, který řídí i závěrečný koncert v červnu 2019 v Rudolfinu. A program? Smetanova Vltava, Dvořákův Vodník a Brahmsova Slavnostní akademická předehra.

Edukační programy ČF (foto Petra Hajská)

DALŠÍ AKCE

V prosinci a lednu se odehrála celá řada dalších koncertů a workshopů, z nichž mnohé trvají již řadu let a jejich tvůrci mají stále chuť je zdokonalovat a vylepšovat. Ať už jde o workshopy Rudolfínek pro předškoláky, cykly workshopů Hudební kulinárium či oblíbenou řadu Filharmonici na pokračování. Ta přinesla předvánoční koncert „Na andělských strunách“ pro rodiče s dětmi i pro školy: „Chci poděkovat všem, kteří se na koncertu podíleli. Všichni naši třeťáci i paní učitelky jsme si včerejší koncert moc užili. Nasáli jsme sváteční vánoční atmosféru, dozvěděli se mnoho zajímavostí, zkrátka jsme rádi, že jsme Rudolfinum opět navštívili. Díky za to, co pro děti děláte.“

Předvánoční i těsně povánoční období bylo náročné pro všechny kolegyně z edukační produkce. Kromě péče o probíhající akce totiž ještě obětavě „usazovaly“ workshopy a koncerty plánované pro nadcházející sezónu 2019/2020. Díky tedy i jim za tuto pro mnohé neviditelnou, ale naprosto zásadní práci, bez které by se nemohlo konat vůbec nic. A to by byla škoda. I napřesrok totiž je na co se těšit: na stálice i krásné nové programy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat