Edward II. s manželkou a svým milencem v nové opeře v berlínské Deutsche Oper

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Operní kukátko (82). Týden od 20. do 26. února 2017. Edward II. – homosexuální ikona středověku jako operní hrdina v Deutsche Oper. Pár (spíše osobních) poznámek ke zveřejněné sezoně 2017/2018 v Národním divadle v Praze. Orfeus Philippa Jarousského. Händelův Oreste ve Vídni. Simone Kermes pesimisticky o operním návštěvníkovi. Výstava týdne: Siegfried Wagner v muzeu homosexuality v Berlíně. Kontratenorista Terry Wey ve skvělém recitálu z barokních děl.


Homosexuální ikona středověku jako operní hrdina
Homosexuální téma nové opery Edward II. Andrei Lorenza Scartatazziniho (narozen 1971), švýcarského skladatele, který ji komponoval jako zakázkové dílo pro scénu Deutsche Oper Berlin, se ukazuje jako časově univerzální, nehledě jen na skutečné osudy postav z krutého čtrnáctého století. První kritiky ale spíše oceňují odvážný a méně obvyklý námět na operní scéně než vlastní zhudebnění.

Toto devadesátiminutové hudební divadlo vzniklo na libreto Thomase Jonigka (který spolupracoval se skladatelem na předchozích projektech, především na úspěšné opeře Der Sandmann / Pískoun podle novely Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmanna). Nové operní dílo textově využívá především jedno z předních děl alžbětinské dramatiky – poeticko-krutou stejnojmennou tragédii Shakespearova současníka Christopera Marlowa, básníka a dramatika, jehož osobní osudy jsou stejně dramatické jako jeho nejznámější hry o Faustovi, maltském Židovi nebo právě o Edwardovi II. Do Marlowovy hry se promítá i autorova sexuální orientace a celoživotní bouřliváctví (zemřel před třicítkou za nevyjasněných okolností při zřejmě inscenované hospodské rvačce).

Andrea Lorenzo Scartazzini: Edward II. – Deutsche Oper Berlin 2017 (zdroj deutscheoperberlin.de / foto © 2017, Monika Rittershaus)

Libretista si ale na pomoc vzal další, tentokráte historické prameny jako anglické kroniky šestnáctého století a takzvanou Vitu Edwardi Secundi, jež kronikářsky kryje období vlády Edwarda II. Zápletka opery se soustředí na milostný trojúhelník anglického krále, jeho pomstychtivé manželky Isabelly a Edwardova milence Gavestona. Klimaxy díla jsou pak usmrcení Edwarda i Gavestona.

Andrea Lorenzo Scartazzini: Edward II. – Deutsche Oper Berlin 2017 (zdroj deutscheoperberlin.de / foto © 2017, Monika Rittershaus)

Berlínské nastudování disponuje znamenitými představiteli, Michaelem Nagym (Edward II.) a českým tenoristou Ladislavem Elgrem (Gaveston) i švédskou sopranistkou Agnetou Eichenholz v roli Isabelly. Přes relativně krátkou délku představení (hraje se bez pauzy) se v kritikách opakují hodnocení jako nudné představení nebo agitka, a výtky tak spíše směřují i k dramaturgii kusu a libretu. Rozporuplně vyznívá v kritikách hodnocení režie Christofa Loye, kterou někteří kritici vyzdvihují jako největší aktivum inscenace, jiní ji označují za neinvenční. Hudebně operu pečlivě nastudoval Thomas Søndergård, kterému se ale nepodařilo dodat dílu dostatečnou energii. Po premiéře 19. února 2017 následují reprízy 24. února a 1., 4. a 9. března v Deutsche Oper Berlin. Nastudování je doplněno několika přednáškami a akcemi.


Pár (spíše osobních) poznámek ke zveřejněné sezoně 2017/2018 v Národním divadle v Praze
Oznámené tituly následující pražské operní sezony nepředstavují zcela určitě dramaturgickou revoluci, spíše by se dal celkový výběr označit za sázku na jistotu bez rizika a bez zásadních překvapení.

Národní divadlo Praha (zdroj narodni-divadlo.cz)

Lákadlem bude bezesporu uvedení Brittenova Billyho Budda, díla, které zatím nebylo na českých operních scénách uvedeno, a tak vlastně zaplní jedno z více bílých míst na operní terra incognita domácích diváků. Logický je výběr režiséra Daniela Špinara (který titul prosazuje již delší čas). Zájem o Benjamina Brittena pak jistě posílí koncertní provedení War Requiem, což má v roce výročí ukončení první světové války logiku. Otázkou je, zda režisér nalezne pro námořnickou operu s veskrze mužským obsazením dostatečně silný klíč, jako se to podařilo u inscenace Janáčkovy opery Z mrtvého domu.

Rozpaky u mě budí nové inscenace Figarovy svatby, Nabucca a Libuše, tedy děl, která jsou na repertoáru Národního divadla a orchestr je zná (což povede zřejmě k úspoře na hudebních zkouškách). V prvých dvou případech jde o tituly chronicky známé, často navštěvované i turisty. Zde samozřejmě sehraje roli i umělecko-komerční tah angažovat José Curu jako režiséra i scénografa pro Nabucca. Zařazení nové inscenace Libuše v roce vzniku republiky je zřejmě nutností. Tato slavnostní zpěvohra pak kromě obtíží při adekvátním obsazení titulní role skýtá pro inscenátory značný oříšek mírou (i výtvarné) stylizace celého příběhu a problémy, které nese dramaturgická stavba celého díla, podle mého názoru oscilujícího mezi operou a oratoriem.

Massenetova opera Werther se neobjevila na jevišti Národního divadla od roku 1939, kdy vlastně byla inscenována kontinuálně ve třech inscenacích od roku 1901 s celkem více než sto dvaceti představeními. Koprodukce s Oper Frankfurt přinese možnost poznat režijní práci Willyho Deckera, který Massenetovu operu uvedl již nejen ve Frankfurtu (2014), ale i v Římě (2015) nebo v současné době v Barceloně. Opera má dva velmi vděčné party, titulní tenorovou roli rozervaného básníka a mezzosopránový part starší zadané manželky jeho přítele, které vyžadují obsazení zpěváky s vynikající kantilénou. Titul je ovšem poněkud sentimentální a původní Goethovu předlohu trochu trivializuje na pouhou tragickou milostnou historii. Přesto zřejmě bude jedním z hlavních premiérových lákadel, a to již vzhledem k obsazení titulní role. Verdiho Maškarní ples doplňuje několik verdiovských titulů (není jich snad už příliš v porovnání s ostatními skladateli?), titul zpravidla patří k oblíbeným diváckým operám.

Národní divadlo Praha (zdroj narodni-divadlo.cz / foto © Roman Pavlíček)

Uvádět současné novinky je jistě záslužné, dvě nové opery Miloše Orsona Štědroně a Ivana Archera na Nové scéně budou dalším pokusem oživit tento problematický divadelní prostor hudebním divadlem. Za úvahu by stálo, zda nezavést praxi pouze jediné české původní premiéry v sezoně a druhou věnovat některému z opusů moderního světového hudebního divadla, které zatím neznáme. Ale ať rozhodne kvalita, protože opera bez inscenace zůstává pouhým mrtvým papírovým materiálem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments