Edward II. s manželkou a svým milencem v nové opeře v berlínské Deutsche Oper

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Úspěšný dirigent operního odkazu svého otce a skladatel řady převážně pohádkových oper vedl tajný život homosexuála v tehdejší silně restriktivní společnosti, což vedlo i ke skandálům a vydírání. Díky dochovaným dokumentům a také zcela nově zveřejněným dopisům můžeme dnes alespoň částečně rekonstruovat osud homosexuálního či bisexuálního umělce pod tlakem rodiny a společnosti v tak proklamovaně heterosexuálním prostředí, jakým byl Bayreuth a vila Wahnfried. Expozice se ale nesoustředí jen na jeho osudy, speciální sekce jsou věnovány například homosexuálním rysům díla Richarda Wagnera i osudům dalších členů Wagnerovy rodiny ve vztahu k tomuto palčivému tématu.

Výstava vznikla za oficiální spolupráce International Siegfried Wagner Gesellschaft a Richard Wagner Museum Bayreuth. Potrvá od 17. února do 26. června 2017. Pro více ostýchavé zájemce je vydán alespoň obsáhlý katalog pro domácí studium a celá výstava je doprovázena přednáškami a také koncertem z díla Siegfrieda Wagnera.


Nahrávka týdne

Terry Wey – Pace e Guerra (zdroj amazon.de)

Terry WeyPace e Guerra. Bach Consort Wien, dirigent Rubén Dubrovsky. Sony Music, Deutsche Harmonia Mundi 2017 (1 CD). Kontratenorista švýcarsko-amerického původu Terry Wey vydává v těchto dnech nové profilové album Pace e Guerra (Mír a válka) s podtitulem Arias for Bernacchi.

Vynikající interpret pozdně renesanční a barokní hudby po vzoru jiných kontratenorů i zpěváků jiných hlasových oborů vzdává poctu slavnému interpretu händelovské éry, v tomto případě sopranistovi Antoniovi Mariovi Bernacchimu, který se proslavil v dějinách jako současník a následovník kastráta Senesina ve dvou londýnských angažmá (nejprve 1716/1717) a především operních sezonách 1729 až 1732, kdy pro něj Georg Friedrich Händel zkomponoval hlavní kastrátové party v operách Lotario, Tolomeo a Partenope. Z Lotaria a Partenope na desce zaznívají ukázky vrcholné techniky, který tento zpěvák bezpečně ovládá, technika ale není samoúčelná, protože Weyova síla je především v umění výrazu. Vedle čtyř árií Georga Friedricha Händela jsou zařazeny další árie z oper, které Bernacchi premiéroval nebo v nich s velkým úspěchem vystupoval. Najdeme mezi nimi velmi známá jména jako Johann Adolf Hasse nebo Leonardo Vinci, ale také jména takřka neznámá (Pietro Torri nebo Domenico Natale Sarro). Polovina vybraných hudebních čísel tak zažívá světovou nahrávací premiéru.

Nejsou však zařazeny jen árie, strhne také například tercetto s mezzosopranistkou Vivicou Genaux a další kontratenorovou hvězdou současnosti Valerem Sabadusem. Mimořádná nahrávka, na níž interpret vystupuje s nevídanou lehkostí, nese název podle árie z opery Lucio Vero skladatele Pietra Torriho, jež celou desku uvádí. Výjimečný zážitek nejen pro milovníky barokní opery!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments