Fabio Luisi: Moje tajné přání? Určitě nemá nic společného s mojí kariérou…

  1. 1
  2. 2

Není na mně, abych hodnotil svoje provedení, svoje představení. Užil jsem si moc nastudování Ringu s orchestrem Metropolitní opery a s pěvci, kteří vystupovali v mnou dirigovaných představeních. Ale jak jsme o tom spolu hovořili před chvílí: Verdi a Wagner byli důležitými milníky v operní tvorbě i vážné hudbě v devatenáctém století. A tak jsem rád, že mohu v jednom krátkém časovém úseku provést některá přelomová díla z tvorby každého z nich. Requiem v Praze a Prsten loni v Metropolitní. Z toho mám velkou radost!

A vaše tajné přání? Ať už v profesním, či soukromém životě?

Osobní přání? Už to není o tom, že bych přemýšlel nad kariérou. Raduji se z toho, co mám, čeho jsem dosáhl. Ve své profesi jsem zažil mnoho radostných i šťastných chvil, které můj život naplnily a vlastně stále naplňují. A tak je mým největším přáním být se svou rodinou, vidět vyrůstat své děti. Ne, nemám mnoho přání, to by bylo neskromné. Jsem rád za to, co mám, a  to mě také naplňuje!

Děkujeme za Váš čas, který jste věnoval čtenářům Opery Plus, přejeme vše dobré a těšíme se na setkání s vámi v Praze!

Já zase děkuji za vaše otázky a srdečně všechny vaše čtenáře pozdravuji! 
*** 

Vizitka:
Fabio Luisi (1959)
V divadelní sezoně 2012-13 zahájí Luisi své působení v novém postavení v Curyšské opeře řízením první premiéry sezony, kterou bude Janáčkova Její pastorkyňa, aby se poté vrátil do Metropolitní opery a řídil tam novou inscenaci Maškarního plesu G. Verdiho v produkci Davida Aldena se sólisty Dmitriem Hvorostovským, Dolorou Zajick a Sondrou Radvanovska. Luisi bude také v Met řídit obnovená nastudování Berliozových Trójanů s Deborah Voigtovou a Susan Grahamovou, a Aidy. Obě tato představení, stejně jako Maškarní bál, jsou naplánována k živému vysílání na HD.

Ve své nové funkci v Curyšské opeře se Luisi chystá zahájit novou iniciativu, která si klade za cíl uvádět větší počet orchestrálních koncertů. Koncerty bude uvádět nově přejmenovaná Curyšská filharmonie, která byla až do začátku této sezony známá pod názvem Orchestr Curyšské opery (Orchester der Oper Zürich). Jádrem programu této sezony je hudba Roberta Schumanna a Luisi bude dirigovat tři koncerty v Tonhalle Zürich. Na programu těchto koncertů bude Schumannova první a čtvrtá symfonie, klavírní koncert a moll a epické oratorium Das Paradies und die Peri, které koncertní nabídku sezony uzavře.

Mezi další významné budoucí počiny, ke kterým se Luisi zavázal, patří další tři kompletní cykly koncertní série „Ring“ Metropolitní opery, různé koncertní programy s operním orchestrem Met a pianistou Yefimem Bronfmanem v Carnegie Hall; produkce Curyšské opery, mezi nimiž budou opery Tosca, Bohéma, Rigoletto, Belliniho La straniera, a Růžový kavalír; Don Carlos v La Scale a řada dalších programů, včetně Schubertových, Brahmsových a Brucknerových symfonií s Vídeňskými symfoniky.

Maestro Luisi zahájil své působení jako šéfdirigent Metropolitní opery v září 2011. Od té doby zde řídil řadu produkcí (včetně šesti různých produkcí v jediném měsíci, což je výkon, který se zde ještě nikomu před ním nepodařil). V tomto rámci provedl Zlato Rýna, Valkýru, Siegfrieda a Soumrak bohů (čtyři opery nového vizionářského cyklu Roberta Lepage “Ring”, ve kterém vystoupili Bryn Terfel, Stephanie Blythe, Deborah Voigt, a Jay Hunter Morris), a řadu dalších významných nových produkcí: Dona Giovanniho s Mariuszem Kwiecienem v titulní roli, Traviatu s Natalií Dessay a Manon s Annou Netrebko v hlavní roli. Tatáž nová produkce Massenetova mistrovského díla od Laurenta Pellyho se stala také prostředníkem Luisiho dlouho očekávaného debutu v La Scale. Další významné počiny minulé sezony zahrnovaly debut s Clevelandským orchestrem a s Filarmonica della Scala, a hostující vystoupení s Florentským orchestrem Maggio Musicale, s Filharmonií Oslo a Janovským operním orchestrem. Kromě účasti na vídeňské koncertní sezoně realizoval Luisi s Vídeňskými symfoniky turné po Severní Americe a Evropě. V létě 2012 se vrátil do japonského Sappora, aby tam zakončil svou poslední sezonu v postavení uměleckého ředitele Pacifického hudebního festivalu.

Luisiho předcházející angažmá zahrnují funkci Generálního hudebního ředitele Staatskapelle Dresden a Saské státní opery (v letech 2007–10), funkci uměleckého ředitele Leipzig Mitteldeutscher Rundfunk (1999–2007), hudebního ředitele Orchestre de la Suisse Romande (1997–2002), šéfdirigenta Tonkünstler-orchester Vídeň (1995–2000), a uměleckého ředitele Symfonického orchestru Štýrského Hradce (1990–96). Udržuje si také aktivní program hostováním s mezinárodními orchestry a v různých operních domech, v jejichž rámci vystoupil například s Orchestrem bavorského rozhlasu (Bayerischer Rundfunk), s Vídeňskými filharmoniky, s Chicagským symfonickým orchestrem, s Bostonskou symfonií, s Filadelfským orchestrem, se Symfoniky ze San Francisca, s Royal Concertgebouw Orchestra, s Orchestre de Paris, s Londýnskou filharmonií, Tokijskou symfonií NHK, s Mnichovskou filharmonií, s Orchestrem Santa Cecilia v Římě a s Mahlerovým komorním orchestrem. Často také hostuje ve Vídeňské státní opeře, Bavorské státní opeře, v Deutsche Oper a ve Státní opeře v Berlíně. Jako dirigent debutoval na Salzburském festivalu s Die Liebe der Danae Richarda Strausse v roce 2002 a v následujícím roce se vrátil se Straussovou Die Ägyptische Helena.

Luisiho rozsáhlá diskografie zahrnuje neznámé Verdiho opery (Jérusalem, Alzira a Aroldo), Salieriho La locandiera, Belliniho Puritány, kritiky vychvalovanou nahrávku Belliniho Monteků a Kapuletů s Annou Netrebko a Elinou Garanca pro Deutsche Grammophon a symfonická díla Honeggera, Respighiho a Liszta. Nahrál také všechny symfonie a oratorium Das Buch mit den sieben Siegeln opomíjeného rakouského skladatele Franze Schmidta; několik děl Richarda Strausse pro Sony Classical a oceněnou nahrávku Brucknerovy Deváté symfonie s Dresden Staatskapelle.

Fabio Luisi se narodil v Janově v roce 1959, ve čtyřech letech se začal věnovat hře na klavír a v roce 1978 absolvoval Konzervatoř Nicolò Paganiniho. Později studoval dirigentství u Milana Horvata na Konzervatoři ve Štýrském Hradci.
(Zdroj: www.dvorakovapraha.cz)

Foto Barbara Luisi

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat