Fantaskní ptactvo s hudebními nástroji. Podívejte se na nový design Pražského jara

Tradicí českého surrealismu, postmodernou a starými atlasy zvířat se inspirovali grafici při tvorbě nového vizuálního stylu festivalu Pražské jaro. Největší festival klasické hudby v České republice svou „tvář“ promění příští rok. Na všech propagačních materiálech, programech i venkovních billboardech sedmdesátého druhého ročníku se představí v podobě několika netradičních barevných ptáků s hudebními nástroji. Nové vizuály i program zveřejnilo v úterý vedení festivalu na tiskové konferenci.

Vedení festivalu uvedlo, že grafičtí designéři měli za úkol popustit uzdu své fantazii a v tradičním reprezentativním stylu hudební přehlídky najít nové pohledy. Vytvořili tak nový vizuální koncept, pracovně nazvaný Musica Magica. Hudební nástroje se staly součástí nový tvorů – zpěvných ptáků, kteří mají symbolizovat jaro a zvířata „živící se“ hudbou. Pozadí vizuálu imituje zašlý papír starých atlasů.

„Od začátku jsme mysleli na to, aby to vystihovalo podstatu Pražského jara tak, jak si ho minimálně my interpretujeme. Nikde jinde jsme se neinspirovali než ve zdrojích českého surrealismu a postmoderní koláže,“ řekl autor Martin Poláček o vzniku vizuálu. Ten se mění každé tři roky.

Festival prozatím uvedl čtyři motivy, které mají speciální jména, například Harfeník vznešený či Jarník radostiplný, i latinské názvy. Podle Poláčka k nim ještě další přibudou. „Reflektují hudební názvy i ornitologickou část. Jsou vytvořeny v linii české surrealistické tradice od Toyen, Štýrského a Švankmajera,“ dodal.

Vizuály zpracovali grafici ze studia Dynamo Design na počítači. Zakázku získali na základě konkurzu. Podle grafika Libora Jelínka je vizuál Pražského jara v oboru sledován asi podobně bedlivě jako grafická podoba karlovarského filmového festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments