Fenomén Newman: dynastie proslulých filmových skladatelů

  1. 1
  2. 2

Při pohledu na výčet filmů s jeho hudbou je očividné, že se cítí doma v komediálním žánru a v animovaných filmech. Jistě stojí za zmínku bláznivá komedie s Eddiem Murphym Zamilovaný profesor (The Nutty Professor, 1996), rodinný snímek Matilda (1996), komedie Baba na zabití (Duplex, 2003) nebo Příšerná tchyně (Monster-in-Law, 2005). Z animovaných filmů pak v jeho portfoliu kraluje Anastázie (Anastasia, 1997) a Doba ledová (Ice Age, 2002). Abychom ale Davidovi nekřivdili, nebojí se ani vážnějších žánrů (Hoffa, Válka Roseových).

Než se dostaneme k širší větvi rodu Newmanů, stojí za zmínku také jméno Emil Newman, což byl další člen početné rodiny, bratr Alfreda a Lionela, který sice nebyl skladatelem, zato pracoval jako hudební režisér a dirigent ve studiích 20th Century Fox, Warner Bros., Columbia Pictures a dalších. Ve světě hudby se neztratila ani dcera Alfreda Newmana Maria Louise, jeho nejmladší potomek. Věnuje se kompozici a houslové a klavírní hře.

V dalších pokoleních nedá práci nalézt ještě minimálně dva vynikající hudebníky-skladatele. Prvním z nich je Joey Newman, vnuk Lionela Newmana, jehož tvorba směřuje převážně do oblasti televizní produkce a hudby pro počítačové hry. Filmu přispívá opět jako dirigent. Druhý, a zároveň poslední zmíněný Newman nese jméno Randy. Je synovcem Alfreda Newmana a tedy bratrancem Thomase, Davida a Mariy.

Randy Newman (archiv OP)

Je spíše svého druhu hit-makerem než ryzím filmovým skladatelem, i když má na kontě nejeden celovečerní snímek a získal několik Oscarů a cen Grammy. Mnohem hlouběji se však dostal do povědomí veřejnosti díky svým písňovým hitům, které se objevují ve filmech a seriálech různého zaměření. Domácí publikum jistě pozná jeho svérázný pěvecký projev v titulní písni pozdějších řad seriálu Můj přítel Monk (Monk, 2002–2009) s názvem It’s a Jungle Out There a v závěrečné písni posledního dílu When I’m Gone. Dále pak třeba v písni I Love L.A. v závěru filmové komedie Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (Bean, 1997).

Opět spíše pro doplnění zmiňme již skutečně poslední jméno, kterým je Marc Newman, bratr Randyho. Jeho práce již nesměřuje do oblasti kompozice ani dirigování. Film je mu ale přesto blízký. Působí jako filmový agent zastupující takové ikony filmové hudby jako John Williams, Jerry Goldsmith nebo Marvin Hamlisch.

Co říct na závěr? Jméno Newman se stalo v průběhu vývoje filmové hudby fenoménem, který si bezesporu zaslouží pozornost. Už jen součet filmových titulů, na kterých se členové Newmanova klanu podíleli, nehledě na získaná ocenění, je přinejmenším obdivuhodný. Nezbývá než popřát celé rozvětvené rodině mnoho dalších úspěchů a blízko stromu spadlých jablek u dalších generací.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments