Festival barokních umění uvede operu La Vaghezza del Fato

Program 15. ročníku Festivalu barokních umění, který se bude konat od 16. do 18. září 2022 v Českém Krumlově, otevře i zakončí provedení barokní opery La Vaghezza del Fato (Vrtkavost osudu), půjde zřejmě o světovou premiéru.

Hof-Musici (zdroj Hof-Musici)
Hof-Musici (zdroj Hof-Musici)

Dílo ve své době významného barokního skladatele Giovanniho Buonaventury Vivianiho zazní v barokním divadle na českokrumlovském zámku v podání barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka a sólistů v režii Zuzany Vrbové.

Houslista a skladatel Viviani, rodák z Florencie, psal opery a oratoria pro Benátky, Řím a Neapol. Po značnou část svého života působil ve službách Habsburků v Innsbrucku a ve Vídni. La Vaghezza del Fato, opera o třech jednáních z roku 1672, je jeho jedinou kompletně dochovanou operou pro císařský dvůr Leopolda I. Její sloh odpovídá soudobému benátskému modelu, s bohatou scénickou výpravou a poutavým dějem oživovaným výstupy komických postav.

„Podle dochovaných pramenů byla určena k provedení u císařského dvora ve Vídni během karnevalu roku 1672. V lednu toho roku však zemřela novorozená dcera Leopolda I. Marie Anna Antonie, což mělo za následek oficiální smutek a zrušení masopustních radovánek včetně provedení karnevalové opery. Vivianiho La Vaghezza del Fato proto patrně nikdy nezazněla, její libreto nebylo vytištěno a v císařově hudební sbírce byl uložen pouze jeho rukopis. Naše provedení této opery bude tedy s největší pravděpodobností její světovou premiérou,“ uvedl Jiří Kiprý, ředitel Festivalu barokních umění.

Festival barokních umění už od roku 2008 v historických prostorech starobylého Českého Krumlova oživuje původní mistrovská díla barokních autorů v autentickém provedení. Kromě slavnostní premiéry barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení festival přináší i další hudební události – koncerty komorní a chrámové hudby 16. až 18. století. Program 15. ročníku nabídne například Milostné písně alžbětinské Anglie, Hudební pozdrav z Drážďan či barokní ohňostroj a barokní iluminace v zámecké zahradě.

Soubory, které na festivalu vystupují, se věnují interpretaci staré hudby, hrají na nástroje původní technikou a využívají strun z přírodních materiálů. Zásadním počinem festivalu je každoroční uvedení novodobé světové premiéry vybrané barokní opery v Zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments