Festival Janáček Brno ohlásil svůj program, s novou Bystrouškou na zahájení. Vedení NdB věří, že Janáčkovo divadlo otevře včas

Hudební díla spojená se vznikem Československa a hudbou národů, jež v něm tehdy žily, budou mít na výběr návštěvníci, kteří se příští rok zúčastní šestého ročníku mezinárodního festivalu Janáček Brno. Uskuteční se od 17. listopadu do 5. prosince a počítá se s jeho zahájením ve zrekonstruovaném Janáčkově divadle operou Příhody lišky Bystroušky, která otevírala nové divadlo v roce 1965. Nové nastudování připraví dirigent Marko Ivanović a režisér Jiří Heřman.
Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)

“Sice začínáme až za rok, ale program už máme hotový. Spouštíme prodej vstupenek a můžu říct, že se příští rok bude dít v Brně něco mimořádného. Pokud byste si sestavili deset nejlepších operních režisérů v Evropě, tak polovina z nich bude příští rok v Brně,” řekl ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser. Podle něj půjde o důstojné vyvrcholení oslav stého výročí vzniku republiky.

Návštěvníci festivalu Janáček Brno uvidí z operní produkce Leoše Janáčka Káťu Kabanovou v nastudování režiséra Roberta Carsena a v provedení Národního divadla Brno, Šárku od souboru Opera Diversa, Osud od Národního divadla moravskoslezského v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera, Věc Makropulos od Vlámské opery pod taktovkou Tomáše Netopila a Zápisník zmizelého od belgického divadla Muziektheater Transparent. Její pastorkyňa bude k vidění v nastudování umělců z Poznaně a opera Z mrtvého domu přijede s Velšskou národní operou s českým dirigentem Tomášem Hanusem a v režii Davida Pountneyho. Konzervatoř Brno připojí Počátek románu a Rákoše Rákoczyho. “Festival zakončíme operou Výlety páně Broučkovy, kterou předvede pražské Národní divadlo,” ohlásil umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman.

Vzhledem ke sto letům Československa se bude hrát i Smetanova Libuše v režii Jiřího Heřmana a s dirigentem Robertem Kružíkem a dostane se i na současná operní díla. Jsou jimi opery Neznámá Daniela Šimka a Falstaff Jiřího Najvara ve světové premiéře.

Součástí festivalu je i komorní řada koncertů či recitálů na různých scénách včetně výjimečných, jako je vila Tugendhat, vila Löw-Beer či aula rektorátu Vysokého učení technického. Bude se hrát také na brněnském výstavišti v pavilonu P, kde lidé uslyší Pochod v nový život od Josefa Suka a některá díla Janáčkova. Aby si lidé připomněli Janáčka i z jiného úhlu pohledu, uvidí výstavu předmětů z jeho soukromého života.

Festival Janáček Brno se koná jako bienále a loni byl velmi úspěšný. Přišlo zhruba devět tisíc diváků a festival se stal velkou hudební událostí roku 2016.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na