Festival Janáček Brno ohlásil svůj program, s novou Bystrouškou na zahájení. Vedení NdB věří, že Janáčkovo divadlo otevře včas

Hudební díla spojená se vznikem Československa a hudbou národů, jež v něm tehdy žily, budou mít na výběr návštěvníci, kteří se příští rok zúčastní šestého ročníku mezinárodního festivalu Janáček Brno. Uskuteční se od 17. listopadu do 5. prosince a počítá se s jeho zahájením ve zrekonstruovaném Janáčkově divadle operou Příhody lišky Bystroušky, která otevírala nové divadlo v roce 1965. Nové nastudování připraví dirigent Marko Ivanović a režisér Jiří Heřman.
Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)

„Sice začínáme až za rok, ale program už máme hotový. Spouštíme prodej vstupenek a můžu říct, že se příští rok bude dít v Brně něco mimořádného. Pokud byste si sestavili deset nejlepších operních režisérů v Evropě, tak polovina z nich bude příští rok v Brně,“ řekl ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser. Podle něj půjde o důstojné vyvrcholení oslav stého výročí vzniku republiky.

Návštěvníci festivalu Janáček Brno uvidí z operní produkce Leoše Janáčka Káťu Kabanovou v nastudování režiséra Roberta Carsena a v provedení Národního divadla Brno, Šárku od souboru Opera Diversa, Osud od Národního divadla moravskoslezského v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera, Věc Makropulos od Vlámské opery pod taktovkou Tomáše Netopila a Zápisník zmizelého od belgického divadla Muziektheater Transparent. Její pastorkyňa bude k vidění v nastudování umělců z Poznaně a opera Z mrtvého domu přijede s Velšskou národní operou s českým dirigentem Tomášem Hanusem a v režii Davida Pountneyho. Konzervatoř Brno připojí Počátek románu a Rákoše Rákoczyho. „Festival zakončíme operou Výlety páně Broučkovy, kterou předvede pražské Národní divadlo,“ ohlásil umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman.

Vzhledem ke sto letům Československa se bude hrát i Smetanova Libuše v režii Jiřího Heřmana a s dirigentem Robertem Kružíkem a dostane se i na současná operní díla. Jsou jimi opery Neznámá Daniela Šimka a Falstaff Jiřího Najvara ve světové premiéře.

Součástí festivalu je i komorní řada koncertů či recitálů na různých scénách včetně výjimečných, jako je vila Tugendhat, vila Löw-Beer či aula rektorátu Vysokého učení technického. Bude se hrát také na brněnském výstavišti v pavilonu P, kde lidé uslyší Pochod v nový život od Josefa Suka a některá díla Janáčkova. Aby si lidé připomněli Janáčka i z jiného úhlu pohledu, uvidí výstavu předmětů z jeho soukromého života.

Festival Janáček Brno se koná jako bienále a loni byl velmi úspěšný. Přišlo zhruba devět tisíc diváků a festival se stal velkou hudební událostí roku 2016.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat