Festival Janáček a Luhačovice

  1. 1
  2. 2
Luhačovice (foto archiv)

dvacátý šestý ročník, 17. – 21. července 2017
Pod záštitou Prof. Evy Blahové.

pondělí 17. července v 16.30 hodin – busta Leoše Janáčka
Slavnostní zahájení za účasti čestných hostů.
Žesťová harmonie Zlín

pondělí 17. července v 19.30 hodin – Městský dům kultury Elektra
Zahajovací koncert
Ivan Ženatý – housle
Filharmonie Bohuslava Martinů
dirigent Vojtěch Spurný

Leoš Janáček, Max Bruch, Antonín Dvořák

Odborná kritika, posluchači i hudební kolegové označují Ivana Ženatého za nejvýznamnějšího českého houslistu současnosti. Kromě mistrovských kurzů v Německu, Španělsku, USA a Kanadě přijal Ivan Ženatý od roku 2012 profesuru na prestižním Cleveland Institute of Music.

úterý 18. července v 19.30 hodin – Lázeňské divadlo
Edvard Grieg: Děvče z hor (Haugtussa)
Leoš Janáček: Zápisník zmizelého

Juliette Galstian – mezzosoprán (Arménie)
Aleš Briscein – tenor
Tři hlasy: Michaela Jančaříková, Jarmila Balážová, Jitka Klečanská
Jiří Hrubý – klavír
Rocc – režie

Připravila Opera Povera ve spolupráci s Operou Bergen v koprodukci s Národním divadlem Brno a Mezinárodním festivalem Janáček Brno.

Sopranistka Juliette Galstian hostovala v hlavních sopránových a později mezzosopránových rolích v řadě prestižních operních domů, jako je Covent Garden v Londýně, Opéra Bastille v Paříži, La Fenice v Benátkách a dalších. Koncertně vystoupila například v La Scale, v Barbican, v New Yorku, Bruselu, Moskvě, Petrohradu nebo na festivalu v Salcburku.

Tenorista Aleš Briscein pravidelně hostuje v hlavních rolích v Národním divadle v Praze a Brně. Od roku 2004 opakovaně spolupracuje s pařížskou Opéra National. Je dvojnásobným držitelem prestižní Ceny Thálie (Romeo a Julie, Ostrava 2012; Pád Arkuna, Praha 2014).

středa 19. července v 19.30 hodin – Lázeňské divadlo
Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala
Ewald Danel – housle

Benjamin Britten, Ástor Piazzolla, Béla Bartók, Petr Iljič Čajkovskij

V roce 1960 vznikl na půdě Slovenské filharmonie Slovenský komorní orchestr, při jehož zrodu stál vynikající houslista slezského původu Bohdan Warchal (1930–2000). Od svého založení je jedním z nejpopulárnějších souborů v oblasti klasické hudby na Slovensku.

Slovenský komorní orchestr se zúčastnil významných hudebních festivalů, koncertoval na prestižních světových pódiích v Evropě, Severní a Jižní Americe, Austrálii a Asii a spolupracovali s ním významní interpreti. Umělecký vedoucí Bohdan Warchal vedl orchestr celých čtyřicet let. Na slavnostním koncertě při příležitosti čtyřicátého výročí založení Slovenského komorního orchestru projevil přání, aby se jeho následovníkem stal slezský rodák Ewald Danel, který je uměleckým vedoucím od ledna 2001.

Ewald Danel působil po ukončení studia hry na housle a dirigování na ostravské konzervatoři a Vysoké škole múzických umění v Bratislavě jako koncertní mistr v Symfonickém orchestru Slovenského rozhlasu a v orchestru Slovenského národního divadla. Od roku 1985 je koncertním mistrem Slovenské filharmonie, se kterou spolupracuje i jako sólista a dirigent. Představil se na koncertních pódiích v mnohých zemích Evropy a také i v zámoří (Korea, Japonsko, Egypt, Panama, Brazílie, USA). Kromě dirigentských a sólistických aktivit s orchestry a účinkování v sólových recitálech má bohaté zkušenosti i v oblasti komorní hry, které získal především jako primárius Slovenského kvarteta od r. 1986, od roku 1987 jako spoluzakladatel Slovenského klavírního tria. Stál při zrodu Kubínova kvarteta a několik let hrál také v souboru Musica aeterna. Ewald Danel se spolupodílí na různých projektech v komorních ansámblech doma také v zahraničí. V roce 2012 mu byla udělena Cena Sebastian za mimořádný přínos k odkazu díla Johanna Sebastiana Bacha.

čtvrtek 20. července v 19.30 hodin – Lázeňské divadlo
Písňové studánky Leoše Janáčka

Martina Janková – soprán
Ivo Kahánek – klavír
Klára Obručová, Ludmila Vašková – zpěv
Ensemble Flair

Výběr z Ukvalské a Moravské lidové poezie v písních

Sopranistka Martina Janková, která slovy hudebních kritiků „dokáže zprostředkovat Janáčka upřímným a opravdovým projevem“, patří k těm nejvýraznějším interpretkám mozartovského repertoáru současnosti. Od roku 1998 je sólistkou opery ve švýcarském Curychu, kde ztvárnila většinu hlavních rolí v Mozartových vrcholných operních kusech.

Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. V roce 2014 účinkoval rovněž s Berlínskou filharmonií. Ivo Kahánek se stal po Rudolfu Firkušném druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem.

pátek 21. července v 19.30 hodin – kostel svaté Rodiny
Závěrečný koncert

KATT – varhany
Filharmonie Bohuslava Martinů, komorní orchestr
dirigent Marek Štilec

Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, KATT, Antonín Dvořák

Cembalistka a varhanice Kateřina Chroboková (uměleckým jménem KATT) je výraznou osobností na dnešní hudební scéně. Pozoruhodným způsobem dokáže interpretovat hudbu všech stylů a období. Vedle hudby minulých čtyř staletí je nadšenou interpretkou a propagátorkou soudobé hudby, kterou představuje ve spolupráci se skladateli a dalšími hudebníky na domácích i mezinárodních festivalech. Do koncertních programů zařazuje také vlastní skladby, jež se setkávají s velkým úspěchem. Pravidelně spolupracuje s významnými českými a zahraničními orchestry a festivaly.

doprovodný program:

úterý 18. července v 15.00 hodin – odchod od Augustiniánského domu
Po stopách Leoše Janáčka v Luhačovicích

Komentovaná vycházka s výkladem historie Luhačovic a lázeňských pobytů Leoše Janáčka s Luhačovickým okrašlovacím spolkem Calma. Připravila PhDr. Blanka Petráková.

  1. 1
  2. 2