FOK: Do nové sezony i letos přes Valdštejnskou zahradu, klasiku i hudbu z filmů poslouchaly stovky lidí

Koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dnes v zaplněné Valdštejnské zahradě na Malé Straně tradičně předznamenal zahájení jeho třiaosmdesáté sezony. V senátních zahradách, kam bylo volné vstupné, lidé aplaudovali filmovým skladbám i hudbě klasických skladatelů.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – Valštejnská zahrada 30. 8. 2017 (zdroj FB FOK)

Orchestr řízený dirigentem Janem Kučerou otevřel koncert Fanfárovým pochodem Františka Zity. Blok klasické hudby pak nabídl díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Georgese Bizeta, Hectora Berlioze a posluchači se také dočkali Šavlového tance z baletu Gajané Arama Chačaturjana. Stovky návštěvníků různého věku, z nichž mnozí v teplém počasí hledali úlevu ve stínu keřů v zahradě, na závěr vyslechly výběr z filmové hudby Johna Williamse. Zazněly také známé melodie Elmera Bernsteina z filmu Sedm statečných a Na sever severozápadní linkou od Bernarda Herrmanna.

FOK vystoupil ve Valdštejnské zahradě poprvé 21. května 1949 s dirigentem Václavem Smetáčkem. Koncerty ve Valdštejnské zahradě patřily v padesátých a šedesátých letech k letním povinnostem orchestru. O jednom z nich napsal povídku Prokopnutý buben Bohumil Hrabal. Tradici se podařilo obnovit v roce 2014.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – Valdštejnská zahrada 2016 (zdroj FOK)

Třiaosmdesátá sezona FOK bude oficiálně zahájena 13. září v Obecním domě, kde orchestr pod vedením Pietari Inkinena nabídne Romanci pro housle a orchestr č. 1 G dur a Koncert pro housle a orchestr D dur Ludwiga van Beethovena s hostujícím sólistou Pinchasem Zukermanem. Ve druhé části večera FOK provede symfonickou suitu Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova.

V této sezoně spolupráce s šéfdirigentem Pietari Inkinenem a rezidenčním umělcem José Curou vyvrcholí. Vedení orchestru usiluje o prodloužení angažmá finského dirigenta. Pokračovat ve spolupráci chce i argentinský pěvec Cura, který si podle svých slov přeje zůstat “v roli hosta navždy”. Koncertní sezona 2017/2018 ve FOKu mimo jiné nabídne návrat amerického pianisty Garricka Ohlssona, pokračování angažmá nizozemského hlavního hostujícího dirigenta Jaca van Steena, adventní koncerty s Hradišťanem a recitál pěvce Štefana Margity. FOK v české premiéře provede chorální symfonii Kullervo od Jeana Sibelia, která připomene sto let nezávislosti Finska. Projekci oscarového snímku Obchod na korze Pražští symfonici doprovodí živou hudbou Zdeňka Lišky, příznivci houslí se mohou těšit na recitál Julie Fischer či houslové gala v režii Pavla Šporcla, který se nově stal tváří edukativních programů FOKu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na