FOK přivítá advent s Hradišťanem

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá adventní čas společně s Hradišťanem. Ve středu 6. 12. a čtvrtek 7. 12. Od 19,30 hodin se ve Smetanově síni Obecního domu rozezní struny cimbálu a houslí, které doplní zasněžený les smyčců orchestru FOK, slavnostní žestě i pastýřská píšťalka s rolničkami. Hudba rozzáří sál nadějí a očekáváním příchodu betlémského světla.

Není nad to se na chvíli zastavit v předvánočním shonu a zpříjemnit si adventní či vánoční večery krásnou hudbou. Jiřím Pavlicou pečlivě vybraný repertoár zahrnuje nejen tradiční lidovou hudbu, ale i autorské skladby. Od prastarých adventních skladeb se dostaneme až ke známým koledám, které si všichni mohou společně zazpívat.

HRADIŠŤAN & ADVENTNÍ PÍSNĚ
HUDBA ČASU ADVENTNÍHO A VÁNOČNÍHO

6. 12. 2017, středa, 19.30 hod.
7. 12. 2017, čtvrtek, 19.30 hod.
Smetanova síň, Obecní dům

HRADIŠŤAN
Jiří PAVLICA | umělecký vedoucí
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Stanislav VAVŘÍNEK | dirigent

Adventní a vánoční tipy FOK
Na stříbrnou adventní neděli 17. 12. připravuje orchestr FOK benefiční koncert pro UNICEF, na kterém zazní libozvučný tenor Štefana Margity. Ve středu 20. a čtvrtek 21. prosince je na programu Vánoční koncert se sólem pro harfu a flétnu, jejichž zvuk k náladě svátků neodmyslitelně patří. Nebude chybět ani tradiční Rybova Česká mše vánoční 25. 12. v kostele sv. Šimona a Judy. Tamtéž o den později zazní Vánoční příběh Dětské opery Praha se Štěpánskou koledou.

Na počátku Adventu je čas přemýšlet čím potěšit své blízké. Připravili jsme speciální vánoční kolekci po 4 koncertech ve dvou variantách – orchestrální a komorní. Pokud raději darujete vstupenky na jednotlivé koncerty, ze začátku roku 2018 můžeme doporučit lednovou projekci oscarového filmu Obchod na korze s živou hudbou, v únoru vystoupení famózního violoncellisty Kiana Soltaniho, v březnu houslistku Juliu Fischer či impresionistický večer s José Curou. Jestli se obáváte, že nevyberete ten správný program, můžete pod stromeček nadělit dárkový poukaz, který lze zakoupit i online. Nově může být Váš dárkový poukaz zlatý nebo stříbrný, který kromě koncertního zážitku obsahuje také zážitek gastronomický. Obdarovaný si pak může vybrat libovolný koncert FOK v Obecním domě z této sezóny a k tomu si dopřát tříchodové menu ve Francouzské restauraci nebo drink v Americkém baru. A obojí je přímo Obecním domě! V pokladně Vás navíc rádi vybavíme speciální vánoční obálkou.

Jiří Pavlica o adventním čase:
Rok co rok se těšíme na čas Adventu a Vánoc, jehož hlavními symboly jsou naděje a zrození. Každý z nás znovu s nadějí očekává zrození nové chvíle, která přináší smysl lidského bytí, nastoluje jeho pevnost i křehkost, radost i smutek, připomíná jeho konečnost, především však dává sílu lidské touze po životě. Po celá staletí je tato touha emotivně vyjadřována výrazně v hudbě adventní a vánoční. Zní v písních duchovních církevních i světských, odráží se v lidové tradici, je vyjadřována v hudebních kompozicích nejrůznějších období. I skrze hudbu se lidé ve své mysli připravovali na příchod betlémského světla, symbolu nového života, „hvězdy, z které vyšlo slunce“… Stejně se můžeme připravovat i my, a to bez ohledu na to, čím nás dnešní doba rozptyluje a co nám nabízí. Příběh naděje a zrození totiž ještě nikdo nepřekonal. Jiří Pavlica

Reklama

Mohlo by vás zajímat