FOK se na koncertě rozloučí s Inkinenem na pozici šéfdirigenta

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK poprvé po koronavirové pauze přivítá 23. června publikum při mimořádném koncertu ve Smetanově síni Obecního domu. Stane se tak hned po uvolnění epidemiologických opatření, které by mělo umožnit vstup do sálu až pro 1000 návštěvníků bez rozestupů. FOK zahraje pod taktovkou Pietariho Inkinena Sibeliovu symfonickou báseň Finlandia a Dvořákovu Novosvětskou symfonii.
Pietari Inkinen (foto Jan Slavík)

Tímto programem Pietari Inkinen završí své působení na pozici šéfdirigenta FOK. Novým šéfdirigentem Pražských symfoniků se stal Tomáš Brauner.

„Tento mimořádný koncert je určen publiku FOK jako poděkování za podporu v časech, kdy orchestr nemohl hrát, a za sounáležitost, kterou po celou dobu trvání pandemie dávalo naše publikum najevo,“ uvedla Tereza Axmannová.

Místa v sále nejsou číslovaná. Vstup na koncert je možný pouze v roušce.

Finský dirigent Inkinen převzal roli šéfdirigenta FOK v září 2015. Původně tříletou smlouvu s orchestrem prodloužil do června 2020. Inkinen se ujal funkce po čestném šéfdirigentovi Jiřím Koutovi, který už dva roky nemohl kvůli vážné nemoci u orchestru působit. „Pietari Inkinen přijal naši výzvu, a rozvíjí tak tradici šéfdirigentů, kteří orchestr převzali jako velmi mladí a zásadním způsobem ho formovali. Hledali jsme člověka, který by otevřel dveře souboru do zahraničí a byly by na něj dobré ohlasy u našich zahraničních partnerů,“ uvedl před jeho nástupem ředitel orchestru Daniel Sobotka.

S Inkinenem poprvé symfonikové spolupracovali v roce 2007, tehdy mu bylo 27 let. Od té doby si mladý mistr taktovky vybudoval slibnou zahraniční kariéru. V roce 2008 se stal hudebním ředitelem Novozélandského symfonického orchestru, se kterým podnikl velmi úspěšné turné po Evropě. V následujícím roce se stal hlavním hostujícím dirigentem Japonské filharmonie a spolupracoval s dalšími předními tělesy, jako například drážďanskou Staatskapelle, Orchestrem lipského Gewandhausu a Symfonickým orchestrem BBC v Londýně. Uznání dosáhl také jako sólový hráč na housle. Sobotka uvedl, že Inkinen se tvůrčím a efektivním přístupem zasloužil o rozvoj orchestru a posílil jeho renomé v mezinárodním prostředí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat