FOK zahájí oslavy 100. výročí vzniku ČSR projekcí filmu Obchod na korze s živou hudbou

Oslavy 100. výročí vzniku Československa zahájí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Hned zkraje roku 2018 se v Obecním domě v Praze odehraje vskutku mimořádná kulturní událost – 10. ledna se zde bude promítat film Obchod na korze s živou hudbou Zdeňka Lišky. Jde o historicky první československý snímek, který získal Oscara. Po technické stránce jde o experimentální projekt, který může ukázat orchestrům, jakým způsobem je možné pracovat s archivními filmy. K výročí vzniku ČSR nebyl vybrán náhodou, je totiž doslova česko-slovenský a je pořádán ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze. Dirigovat bude Slovák žijící v Praze Peter Vrábel, sól se zhostí slovenský houslista Dalibor Karvay a český cimbalista Jan Mikušek.

Reklama

„Film je mimořádný nejen tématem, hereckými výkony Jozefa Krónera a Idy Kamińské, režií i celkovým zpracováním, ale především právě hudbou Zdeňka Lišky,“ uvedl Jan Mikušek, „posluchač, který hudbu k tomuto filmu nezná, by neměl očekávat pouze nějaké folklórní citace nebo parafráze. Liškova hudba je výsostně autorská, umělecká, byť pochopitelně lidový charakter v názvucích tam je cítit a vztahuje se k prostředí, ve kterém se děj filmu odehrává, což je Slovensko během druhé světové války.“ Námět snímku zpracovává důležitou etapu z historie Československa, a to poměrně syrovým způsobem, což se v Liškově hudbě odráží – vedle symfonické hudby se sborovými částmi, kterých se zhostí Kühnův smíšený sbor pod vedením Lenky Navrátilové, se zde objevuje také dechovka, cimbálovka a řada dalších stylů, včetně Hammondových varhan, na které bude hrát Hynek Obst.

Projekce tohoto černobílého filmu s živou hudbou je originálním dramaturgickým počinem, který může inspirovat hudební tělesa k hledání nových technologických přístupů a práci s archivními filmy. U takto starých filmů se totiž mnohdy nedochovaly všechny materiály, které by ke klasické projekci filmu s živou hudbou byly potřeba – především oddělené zvukové stopy pro hudbu, ruchy a mluvené slovo. V tomto případě se FOK slovy dramaturga Martina Rudovského „vydává experimentální cestou“ a hodlá zvýraznit hudební stránku filmu. To podle dirigenta Petera Vrábela znamená také „dohrát všechny noty přesně podle partitury i tam, kde ve filmu hudba ustupuje ruchům nebo je ztlumena do pozadí. Mluvené slovo bude doplněno titulky.“ Takto zvýrazněná hudba umocní emocionální náboj filmu a ukáže hudební dílo Zdeňka Lišky v plné kráse. Kromě toho byl Obchod na korze nedávno digitálně restaurován a při té příležitosti si FOK nechal vyrobit speciální formát, který bude promítán v nejvyšší dosažitelné kvalitě na větší plátno než v běžných kinech.

Slovo dramaturga Martina Rudovského
Kdyby se Zdeněk Liška jmenoval třeba Sidney Fox a žil od 40. do 80. let 20. století v Hollywoodu, dobyl by svět filmové hudby zcela. Co film, to naprosto originální a úchvatná partitura, přitom však s naprosto nezaměnitelným rukopisem. Nikdy nechybí sbor, varhany a valčík. Není tomu jinak ani v sugestivní hudbě k prvnímu československému snímku, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, k filmu Obchod na korze režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. Za kamerou stál Vladimír Novotný. Také tentokrát se spojí česko-slovenské síly, aby projekcí filmu s živou hudbou zahájily oslavy 100. výročí vzniku ČSR.

10. 1. 2018, středa, 19.30 hod.
Smetanova síň, Obecní dům

ZDENĚK LIŠKA Obchod na korze, projekce filmu s živou hudbou
Dalibor KARVAY | housle
Jan MIKUŠEK | cimbál

KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR
Lenka NAVRÁTILOVÁ | sbormistryně
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Peter VRÁBEL | dirigent

Mohlo by vás zajímat