Fotogalerie: V Brně chystají premiéru operní novinky Michala Nejtka

Divadlo Reduta v Brně nabídne už příští pátek původní premiéru opery Michala Nejtka Pravidla slušného chování v moderní společnosti. Předlohou je divadelní hra, kterou vytvořil jeden z nejvýznamnějších dramatiků konce dvacátého století Jean-Luc Lagarce. Seznámí s pravidly slušného chování od narození až po úmrtí, uvedla tento týden na setkání s médii dramaturgyně brněnského operního souboru Patricie Částková. Autorem libreta a zároveň režisérem je Jiří Adámek, pod hudebním nastudováním je podepsán dirigent Pavel Šnajdr. Na jevišti bude pět účinkujících - čtyři pěvci a jeden herec.
Michal Nejtek: Pravidla slušného chování v moderní společnosti – Josef Škarka, Jitka Klečanská, Petr Vančura, Marta Reichelová, Daniela Straková-Šedrlová – ND Brno 2017 (zdroj: ND Brno / foto Marek Olbrzymek)

Provedení novinky potrvá hodinu a dvacet pět minut. Podle dramaturgyně Patricie Částkové je hra francouzského dramatika monodramatem pro jednu herečku. „Hra sama o sobě má krásnou a bohatou řeč, je to spád, že se na člověka hrnou pravidla různě prokládaná určitým opakováním. Námět je mnohem starší a je založený na knize etikety z devatenáctého století baronky Staffe,“ řekla dramaturgyně.

Libretista a režisér Jiří Adámek upřesnil, že opera nabídne čtyřpostavu věrozvěstů slušného chování. O soprán se postarají Marta Reichelová a Daniela Straková-Šedrlová, o mezzosoprán Jitka Klečanská a o bas Josef Škarka. Jediným hercem bez zpěvu bude Petr Vančura, který ztvární několik postav. „Pěvci jsou nositeli řádu a pravidel, já budu hrát toho neřáda, který tam vnáší nepořádek,“ prozradil ke svému úkolu v inscenaci Petr Vančura. Scéna je dílem Ivany Kanhäuserové a kostýmy vytvořila Adriana Černá.

Orchestr bude podle skladatele novinky Michala Nejtka tradičního složení a bude mít dvacet čtyři muzikantů. Po páteční premiéře je v plánu dalších devět repríz opery, část v září a říjnu, zbytek v lednu a červnu příštího roku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Nejtek: Pravidla slušného chování v moderní společnosti (Brno 2017)

[yasr_visitor_votes postid="267675" size="small"]

Mohlo by vás zajímat