Fotoreportáž: Bagr v orchestřišti, místo sedadel lešení. Rekonstrukce pražské Státní opery prý pokračuje podle plánu

Rekonstrukce Státní opery v Praze by měla skončit podle plánu v roce 2019. Na základě výsledků pravidelného kontrolního dne na staveništi tuto informaci dnes zveřejnilo vedení Národního divadla.

Rekonstrukci Státní opery vedení Národního divadla symbolicky zahájilo letos 13. března. Oprava za 858 milionů korun je naplánována na 27 měsíců, v soutěži na její provedení zvítězila firma Hochtief. Program souboru divadla této a příští operní sezony se odehrává na náhradních místech.

“Za více než tři měsíce od zahájení se zrealizovala většina bouracích prací a je připravena hrubá stavba. Zdobné prvky interiéru jsou bezpečně odinstalovány a v rukách restaurátorů,” uvedl mluvčí divadla Tomáš Staněk. „Vše probíhá v souladu s časovým plánem a zdá se, že nic nebrání dokončení stavby v roce 2019,“ doplnil mluvčí.

Obě budovy Státní opery, historická i provozní, se dočkají významnějších stavebních a restaurátorských úprav. Největší problém ve staré budově představují rozvody – zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Nutná je sanace vlhkosti. Pozornost se bude věnovat také technologiím horního i spodního jeviště.

Rekonstrukcí projde i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy a fasáda historické budovy. V provozní budově dojde k renovaci zkušeben, baletního, orchestrálního a sborového sálu i kanceláří. V divadle se opraví šatny umělců, sociální zázemí a prostory pro diváky.

Rekonstrukce budovy Státní opery je první rekonstrukcí velkého divadla v majetku státu od roku 1989. Poslední větší rekonstrukce Státní opery proběhla v sedmdesátých letech dvacátého století. O rekonstrukci opery se mluvilo léta. Cena, kterou za ni má stát zaplatit, rostla. Při vyhlašování soutěže loni v únoru se odhadovala přibližně na miliardu korun. Pod tuto sumu se v tendru dostali čtyři uchazeči, další tři ji překročili.

Vítězná společnost Hochtief v minulosti opravovala památník na pražském Vítkově, klášter Broumov či barokní hospital Kuks, který byl loni oceněn v soutěži Stavba roku ve své kategorii. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v lednu kvůli tendru na opravu opery zahájil řízení. V únoru zamítl návrh na předběžné opatření, který podalo ve výběrovém řízení neúspěšné konsorcium Opera 2016.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat